Zcash İlk Yılı Nasıl Geçti

2
112
ZCashnetwork
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Zcash İlk Yılı

Zcash, Bitcoin’e ilginç bir alternatif olarak kriptokrasi sahnesinde ilk kez yerini aldığı için, bir yıldan biraz fazla oldu. Her ay düzinelerce sanal para birimi doğuran bir endüstride, Zcash gizliliğe yenilikçi yaklaşımıyla hızla geri kalanından farklılık gösterdi. Bitcoin, açık sahte anonim bir sanal para birimi olmayı övünürken, Zcash işlemsel gizlilik ve artan anonimlik sağlar. Kullanıcılar, işlemlerinizi herkese açık şekilde (yalnızca Bitcoin’deki gibi) göndermeyi veya anonim olarak göndermeyi seçebilir. İkincisinde, gönderen, alıcı veya miktar şifreleme yöntemiyle ağdan gizlenerek işlemi anonim hale getirir. Bu işlem, zk-Snarks adı verilen, işlemin içerikleriyle ilgili pek fazla bilgi vermeden ispatlamanın bir yolu olan teknoloji sayesinde yapılır.

 

Birçoğu, gerçekten adsız işlemleri kullanmak için tek nedeni hain sebeplerle olabileceğini düşünse de, meşru uygulamalar dünyası var. Hassas müşteri bilgilerini paylaşan bankalar, gizli tedarik zincirleri olan şirketler veya sadece romantik bir ortak için kinky bir şeyler satın almak isteyen ortalama Joe düşünün.

Maksimum gizliliği garanti altına almak için Zcash ağı “Tören” adı verilen bir süreçle başlatıldı. Bunun amacı, bir özel / genel anahtarlık eşdeğerini oluşturmak, şurayı genel anahtar kullanarak başlatmak ve hiç kimsenin taklit paralar yaratamamasını sağlamak için özel anahtarını yok etmekti. Çılgınca geliyor mu? Bekleyin, geri kalanını okuyana kadar bekleyin: anahtarlıklar tek bir kişi tarafından değil, farklı coğrafi bölgelerdeki altı kişi tarafından oluşturuldu. Her biri, Wi-Fi, Bluetooth ve Radyo çiplerinin çıkarıldığı yeni bilgisayarları kullanarak özel / genel anahtarların bir bölümünü oluşturdu; böylece hiç bir ağa hiç bağlı olmadıklarından emin oldular. Bilgiler daha sonra yazılabilir DVD altı yazdı ve bilgisayarlar, özel anahtarlarıyla birlikte daha sonra imha edildi. Genel anahtar daha sonra toplandı ve 28 Ekim 2016’da ağın başlatılması için kullanıldı. Sonunda Zcash ağı hayattaydı.

Zcash Ağı

Zcash, ilk ticaret gününde, madeni paraların her birinde 2.500 USD’ın üzerine çıkmış bir vahşi yolculukla karşılaştı ve endüstrideki kamuya açık defterlerdeki özel işlemlerin üstesinden gelmek için bir talebi gösterdi. Bununla birlikte, son birkaç ayda, madeni paralar yaklaşık 250 $ civarında sabitlenmiş ve neredeyse 680 milyon dolarlık bir pazar payı elde etmiştir. Geçen yıl, Zacash ağındaki işlemlerin neredeyse% 20’si ya gönderen veya alıcıyı gizledi, bu sırada işlem yapılan birimin yaklaşık% 8’i gizlendi.

Önemli bir husus madalyonların% 10’u “Kurucular” adlı bir grup için ayrılmıştır. Toplanan fonlar Kurucu tarafından protokolün daha da geliştirilmesi için kullanılacaktır. Bugün Zcash, Bitcoin için en ilginç alternatiflerden biri olmakla birlikte, pazar payı konusunda ilk 10 sanal para biriminde yer alıyor.   Paranın başlangıcından yaklaşık 5 ay sonra Zcash Vakfı, Zcash topluluğuna ve genel halka hizmet etme misyonuyla yaratıldı.

İlk bildirisine göre, sağlıklı ve farklı bir topluluğun teşvik edilmesi, şebekenin iyi kaynak olarak yönlendirilmesi ve halkın eğitimden faydalanması için sanal para birimleri korunarak gizlilik bilincinin geliştirilmesi sağlanacak. Vakıf, bugüne kadar kriptografik araştırma ve teknoloji geliştirmeye odaklanan Zcash Company’nin kızıdır.

Güncelleme

Protokoldeki en dikkat çekici gelişmelerden biri de, zk-Snarks’ı 37 ila 7 saniye arasında kanıtlayan ve o sırada 3GB’dan 40MB’a düşüren, güncelleme kod adı Sapling. Bu, anonim bir işlemin içeriğinin kanıtlanması% 80 daha hızlı ve gereken bellek% 98 oranında azaltılacaktır.   Zcash, yatırım endüstrisindeki büyük balıklardan da dikkat çekiyor.

Sadece yakınlarda, Grayscale Investments LLC, yıllık geliri en az 200.000 USD ve net değeri en az 1 Milyon USD olan insanlar için Zcash Investment Trust’ı başlattı. Fon yatırımcıların sermayesini kapatıp daha sonra profesyonel bir fon yöneticisi tarafından yönetilecek.

Geçtiğimiz Mayıs ayında JP Morgan Chase gibi ağ büyümeye devam ettikçe ve kilit ortakları kazanmaya devam ettiği için bu hiç de şaşırtıcı değil.   Bugün, Zcash ekosistemi en az 10 + cüzdandan oluşur, 30’dan fazla borsada satın alınabilir veya satılabilir ve yeni uygulamalar yaratan gelişen bir geliştirici topluluğudur.

Büyüyen bir ekosistemin önemini fark eden Zcash vakfı, geçtiğimiz günlerde Zcash ekosistemini yenilemek ve ilerletmek isteyen geliştiriciler için 80.000 USD tutarında hibe sağladı. Zcash hakkında daha fazla bilgi edinmek istersek, raporumuza göz atın! Zcash madenciliğini başlatmak isterseniz fiyatlarımıza bakın!

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here