Yönetmelik Eksikliğine rağmen Hint Yasası, Kripto Para Yatırımcılarını Koruyor

0
111
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Delhi Yüksek Mahkemesinde görev yapan avukat  Muhammed Danish, kripto düzenleyici rejimin yokluğuna rağmen, kripto yatırımcının Hindistan yasalarına göre korunma konusundaki ilgisinin nasıl olduğunu açıklıyor. Yatırımcı kripto-para birimi değişimi ile hizmette herhangi bir eksikliği karşı mahkemeye başvurabilir.

Hint kripto ekosistemi, yakın geçmişte bir dizi sarsıcı olaya karşılaştı ve bu durum yatırımcıların zor para kazanmalarını belirsiz ancak kârlı bir kripto para birimine yatırım kararlarını yeniden değerlendirmelerine neden oldu. Hindistan Hükümeti, RBI aracılığıyla, bankaların kripto oyuncularına hizmet vermeyeceğini ilan ederek, Kripto Para Birimi Değişimi yasal beklentisi hakkında fikrini kısmen açıkladı.

Siber suç hücresine yapılan şikayette, bu değişim, hırsızlıktaki kendi Baş Strateji Görevlisinin rolünü iddia etti ve bu da Rs değerinde yaklaşık 438 bitcoin kaybına neden oldu. 19 Crores (3 milyon dolar). İronik olarak, RBI’nin kripto ticareti üzerindeki baskısını desteklediği iddiası, diğerlerinin yanı sıra tüketici korumasıydı. Ve Coinsecure içerideki işin hemen gerçekleşmesi, borsa, bitcoinlerini kaybeden yatırımcılar için bir geri ödeme planı önermesine rağmen, devletin tüketici korunmasından duyduğu korkuyu kanıtlamış gibi görünüyor.

Bahsedilen olumsuzluklar yatırımcıların zihninde, Hindistan’da kripto para biriminin geleceğine dair ciddi şüpheler uyandıran bir korku ortamı oluşturdu. Her şeyden önce, kitleler arasında ‘yasal başvuru nedir?’ Hakkında bir tartışma başlattı. Ticari işlemler gerektiren herhangi bir ekosistemde anlaşmazlıklarda kaçınılmaz oldu.

Yatırımcı ve Kripto Borsası arasındaki Sözleşmenin yasal geçerliliği

1872 tarihli Hindistan Sözleşmesi Yasası gereğince, hukuki bir nesne için iki iradeyle (herhangi bir kanunun sözleşmeye girmesi engellenmemiş) (Hukuki ya da Doğal olmayan) özgür iradeleriyle girilen herhangi bir sözleşme Kanunla açıkça beyan edilmeyen ve kanuna uygun bir şekilde açıklanmış olan, yasal olarak geçerli bir sözleşmedir. Kripto-para birimi hizmetleri söz konusu olduğunda, sözleşmeler elektronik yollarla oluşturulmaktadır ve bu nedenle e-sözleşmeleri onaylamak amacıyla Bilgi Teknolojileri Yasası, Bölüm 10A, elektronik cihazlarda yapılan sözleşmelerin geçerliliğini güçlendirmektedir.

Bir yatırımcı, cryptocurrency cüzdanında ‘Kabul ediyorum’ seçeneğini tıkladığında, hizmet sağlayıcısı / borsa tarafından sunulan bir sözleşmenin şartlarına kabul edildiğini belirtir. Kripto para birimi takasları, kripto-para birimlerini alıp satmaya yönelik mobil platformlar aracılığıyla hizmetlerin bedelini sağlar. Hindistan’da hiçbir kanun kripto para birimini satın almayı ve satmayı yasaklamadığından, söz konusu yatırımcı değişimi sözleşmesi, yukarıda bahsedildiği gibi bir sözleşmenin diğer temel bileşenlerini yerine getirdiği sürece yasal olarak geçerli bir sözleşmedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here