Yeni Yerli Kripto Para Birimi Sikke

6
123
Yeni Yerli Kripto Para Birimi Sikke
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kripto para birimleri blok zincirlerinin ufak bir parçası konumundadır. Kripto para birimleri arasına her geçen gün yeni bir birimin katıldığını görüyoruz. Ülkemizdeki girişimciler de bundan geri kalmıyor ve yeni yerli kripto ara birimi olan Sikke’yi ürettiler. Yeni yerli kripto para birimi olan Sikke, Nisan ayında satışa sunulacak.

Bitcoin’in yaşadığı hızlı yükselişten sonra ortaya sayısız kripto para birimi çıktığını gördük. Kripto para birimleri açık kaynak kodlu yazılımlara dayanmaktadır. Girişimcilik yapmak isteyen ekiplere ise ilham kaynağı olduklarını söyleyebiliriz. Fakat kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olabilmesi için sağlam temellere dayalı bir şekilde üretilmiş olması gerekiyor. Bu yüzden birçok kripto para birimi henüz satışa sunulmadan rafa kaldırılmaktadır.

Sikke ise yerli girişimciler arasında yakın zamanda adını sık bir şekilde duyacağımız kripto para birimidir. Sikke’nin geliştiricileri kripto parayı Nisan 2018’de piyasaya sürecekler.

Yerli Kripto Para Neden Sikke İsmi?

Anadolu’da bulunmuş olan ilk para birimi Sikke adını taşıyordu. Projeyi oluşturan mühendis Mehmet Ali Tamaş ve ekonomist Halit Erden bu ismin önerisinde bulunmuştur. Projede 2 yatırım uzmanıyle beraber toplam 12 kişilik bir ekip çalışmıştır.

Sikke hakkında yapılan açıklamada, 4’ncü nesil bir para birimi olduğu ve aynı zamanda ileride reel paraların yerine geçebilecek kadar güçlü olduğu belirtilmektedir. Tokenları ise mühendisler tarafından geliştirilen esnek, güçlü, hızlı ve güvenli bir blok zincirine dayanmaktadır. Bütün Sikke tokenları ise birbirine SHA256 kullanılarak üretilen Hash’lerle bağlanmıştır. Bir sikke tokenının doğru olduğunu ise bir sonraki veya bir önceki Sikke tokenı tasdiklemektedir.

Aslında blok zinciri altyapısı bahsettiğimiz bütün bu özelliklere sahiptir.  Yatırım amacıyla oluşturula bu kripto paranın değerlenmesi için ise küresel olarak tanıtılmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat kripto para biriminin adresi com.tr olduğu ve yabancı dil desteği olmadığı için şimdilik uluslar arası piyasaya açılması zor gibi görünüyor.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Başkanı

6 YORUMLAR

  1. Türk parasının bile değerli olmadığı şu dünyada, tonla kripto paranın olduğu devirde bir Türk parasının tutacağını sanmıyorum ama inşAllah ben yanılıyorumdur da tutar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here