Yatırım Yapabileceğiniz 6 Dijital Para Birimi

5
139
kripto para
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yatırım Yapabileceğiniz 6 Dijital Para Birimi:

Bu yazımızda yatırım yapmaya meyilli dijital para birimleri hakkında bilgiler veriyoruz.

Uyarı: Eğer yatırım yapmayı kendiniz tercih ediyorsanız, doğacak kazanç ve zarar tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bu makalemiz yayınlandığı tarihte Bitcoin ve benzeri sanal birimler arasında en yaygın ve değerli olanları derlemekte, temel manzarayı sunmaktadır. Takip eden araştırma ve kararlar kullanıcıya aittir.

Dijital Para

Dijital para birimi dünyası hızla büyüyor. Geride bıraktığımız yıllarda birçok dijital para birimi piyasaya girişini yaptı. En çok göze batanı ise Bitcoin oldu. Kaydedilen 6 senede Bitcoin; emlak, altın ve borsa gibi yatırımları gerisinde bıraktı. Bu dijtal para birimleri özellikle birbirinin neredeyse kopyası olmasıyla dikkat çekiyor. Sadece kendini farklı kılan birkaç özellkleri var.

Birazdan anlatacağımız dijital para birimleri’nin diğerlerine nazaran daha kaliteli olması göz önünde bulunduruluyor. Bu birimler kendilerini tıpkı parçalara bölerek, farklı bir strateji ortaya koyuyorlar. Dolayısıyla diğer dijital para birimlerinden daha farklı hale gelerek, insanları kendilerine çekme konusunda önemli işlere imza atmış oluyorlar. Makalemizin asıl amacı olan ve biraz sonra okuyacağınız bu birimler, son zamanlarda yapmış olduğunuz yatırımlardan daha faydalı olabilir. Önümüzde ki senelerde değerlerinin yüzlerce kat artması bekleniyor.

Ethereum

Ethereum son zamanlarda en çok öne çıkan dijital para birimi. “Merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan bu platform, akıllı anlaşmalar oluşturmanıza olanak sağlıyor.” Ethereum’un arkasındaki ekip de oldukça zeki. Bu sebepten dolayı diğer birimlere nazaran kendini yatırım yapmaya çekmesi muhtemel para birimi diyebiliriz.

Ekip dışında, Ethereum’un şu anda epey popüler olması da bir etken. Bu kadar kullanılır ve popülerliğinin ardında ise geliştiricilerin kullandığı uygulamalar yatıyor. Ekibin kolayca “Dapp (Decentralized application – Merkezi olmayan uygulama)” yerleştirebilmesi ve hiç durmadan çalışarak güncellemeler yapılması. Ethereum’un adaptasyon sürecinin ve ağ etkisinin artması için sürekli yenilikler yapılması gerekiyor. Ve ekip bu işi iyi yapıyor diyebiliriz.

Ethereum, birkaç ay içerisinde %1000 büyüme gösterdi. Önümüzdeki aylar ve yıllar içerisinde de bir %1000 daha bekleniyor. Hatta Ethereum’un Bitcoin pazarını geçebilecek tek dijital para birimi olduğu söyleniyor.

Piyasa Değeri: $31.177.935.599

Birim Fiyatı: $336.14

Zcash

Oldukça popüler dijital para birimlerinden biri olan Zcash, 28 Ekim 2016’da doğdu. Diğer birimlerin tam tersi olarak, NVIDIA kartlarla daha uyumlu çalışmasıyla dikkat çekiyor. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri ise algoritmasının farklı olması.  Madencilik yapacak ve NVIDIA kartına sahip olan kişiler için Zcash mantıklı bir seçim olabilir.

Zcash, kendini şu sözlerle tanımlıyor: “Zcash dünyadaki ilk açık kaynak kodlu dijital para birimidir. Aktarımların gizliliğini tamamen koruma politikası güder.” Yani bu durmu bir örnekle açıklayacak olursak “Bitcoin paranın http’si ise, Zcash https’sidir” yani daha güvenli bir katmandır.

Bitcoin’in çatallaşması yani ayrılması sonucunda ortaya çıkan bu dijital para birimi’nin kod tabanı Bitcoin gibi 0.11’den oluşmaktadır. Ancak Ethereum ve Bitcoin’den ayıran yanı, para aktarımlarının tamamen gizli olması. Bu nedenle Zcash, dijital para dünyasında “izi sürülemeyen para birimi” olarak tanımlanıyor. Zcash, bu işi gerçekleştirebilmek için “zero knowledge” adında bir sistem kullanıyor. Fakat bu sistemi dünyada sadece birkaç kişi biliyor. Bu sistemi matematikçiler kendi aralarında ay matematiği olarak dile getiriyor.

 

Piyasa Değeri: $580.786.284

Birim Fiyatı: $374.11

Factom

Geçtiğimiz yıllarda “Noter Zinciri” olarak dile getirilen ve büyüme grafiğinin bayağı bir süre yukarı tırmanacağı beklenen dijital bir para birimi. Factom, şirketlerin değişmeyen veri tabanları oluşturmalarını sağlıyor. Girilen bilgileri kendi blok zincirinde depolayan ve oldukça güvenilir olmasıyla dikkat çeken bir birim. Daha sonrasında girilen bir bilgiyi parçalara bölerek Bitcoin blok zinciri içerisinde saklıyor. Factom’u geliştiren ekip, güvenliği sağlamak amacıyla bu bilgileri Ethereum ve diğer büyük blok zincirlerine eklemeyi de düşünüyor.

Factom, Çin’de 20 şehirde anlaşmalar yaptı ve diğer ülkelerle de değişmez veritabanları oluşturabilmek için görüşmelere devam ediyor. Hükümetlerin Factom’u kullanarak verilerini uygun ve güvenli bir şekilde depolayabileceği vaat ediliyor. Bu ayrıcalıklar da Factom’u diğer dijital para birimlerimden ayrı tutarak insanları yatırım konusunda kendine çekiyor.

Piyasa Değeri: $277.395.637

Birim Fiyatı: $31.69

MaidSafe

Uzun zamandır hayatımızda olan bağımsız geliştirilen bir veri tabanı. Bu para birimi 11 yıldır hazırlanıyor ve geçtiğimiz sene Alfa aşamasına girdi. Verileri bilgisayarınızda saklamak yerine maidsafe ile şifreleyebilir ve bir merkeze bağlı olmayan bir sunucuya yükleyebilirsiniz. Bu sayede verilerinize kimse izinsiz olarak erişemez. Midsafe %100 güvenli olduğunu iddia ediyor ve hiç alan kaplamıyor.

Bu bağımsız veri tabanı, kişilerin birbirleri arasında hükûmet sansürlerine takılmadan ve tamamen gizli olarak bilgi paylaşabilmelerini sağlıyor. Sansürden arındırılmış bir sistem. Midsafe biriminin arkasındaki ekip de tecrübeli. Midsafe, son aylarda 10 kat değerlendi fakat gelecekte daha çok umut vaat ediyor.

Piyasa Değeri: $241.681.995

Birim Fiyatı: $0.534042

Bitcoin

Bitcoin, sanıyoruz ki içlerinde en popüler olanı. Dijital para birimi bilinirliğini Bitcoin sayesinde tanıdık desek yalan olmaz. Kısa zamanda çok yüksek değer kazanan Bitcoin, şirketlerin kendisine yatırım yapmasıyla birlikte daha da değerlendi. Hatta Bitcoin ile ödeme kabul eden kurumlar dahi var artık. Bu kadar erişim ve kullanılırlıktan dolayı Bitcoin’in işlem kotası sınıra dayandı. Bu olay da zaten Ethereum’un ortaya çıkmasına neden olan durumlardan birisi.

Piyasa Değeri: $44.406.565.409

Birim Fiyatı: $2706.29

Ripple

Son zamanlarda dijital para birimleri insanları kendine çekince kıskanan bankacılık sistemi Bitcoini yakalamaya çalışıyor. Ripple da bu olaydan ötürü bankacılık piyasasına adım atarak akıllıca bir hamle yapıp, Asya’nın en büyük finansal kuruluşlarından biri olan SBI Bank ile bir anlaşma yaptı. Yine ortaya çıkan ve duyulan haberleri göz önüne getirdiğimizde, Ripple’ın RBC Bank ile anlaşmaya çalıştığını duyuyoruz. Ortada her ne kadar birşey olmasa da Ripple ekibi harıl harıl çalışıyor ve ileride bu işi gerçekleştirip ortaya çok daha büyük şeyler çıkaracaklarından pek çok kişi emin.

Buradan çıkaracağımız bir konu var ki bankacılık sistemi sürekli dalgalanan para biriminden ziyade daha kararlı bir kripto para birimini tercih edecektir. Dolayısıyla bu durumun Ripple’ a nasıl katkıda bulunacağını kestirmek ise güç.

Bankaların sanal para karşısında ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek. Öte yandan Ripple’ı göz önünde bulundurmakta fayda var zira kendileri mevcut düzeni bozmayı amaçlayan bir yol izliyorlar.

Piyasa Değeri: $11.877.069.499

Birim Fiyatı: $0.310176

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

5 YORUMLAR

  1. Bitcoin ve ripple şuan benim için gözde olan para birimleri, diğer para birimleride ilgimi çekiyor ancak şuan en gözde olanı bu ikisi;
    bunlar üzerinden yatırım yapıp kazanç elde etmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here