[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Vücut Enerjisi ile Bitcoin Madenciliği

Bitcoin ve altcoin madenciliği için harcanan enerji kripto nakit dünyasının çözüm bulmaya çalmış bulunduğu sorunlardan birisi. Hollandalı bir şirket ise bu soruna tuhaf bir yaklaşım ile çözüm sunuyor: gövde enerjisi ile madencilik!

Robotlar ve insan gücüne dayalı yaşantımızın diğeri alanlarındaki amel gücü alanına giriş icra eden yapay akıl ile alakalı artan endişeler mevzusunda farklı görüşler bulunuyor. Avrupa’da bulunan bir girişim, bu soruların sınırlarını tuhaf ve emsalsiz metotlarla zorluyor.

Hollanda’da Bulunan ‘Institute of Human Obsolescence (IoHO)’ adlı kurum olan, gelecekte kullanmak suretiyle insan sermayesi kazanmak benzer şekilde (daha olabildiğince bitcoin benzeri) etken bir yaklaşım sergiliyordu. IoHO, 2015 senesinde kurulduğundan bu yana insan sermayesi ve biyolojik emek ve veri üretim emeği içinde önemli bağlantılar çevresinde odaklanan birkaç araştırma ve sanat projesinde yer almış.

Hem Niteliksel, hem de niceliksel yaklaşımlar sergileyen kurum, kimi emsalsiz projelere imza atmış. Bunlar içinde insan vücudunun çok ısısını toplayan bir elbise ile kripto nakit kazma benzer şekilde bir proje de bulunuyor.

IoHO’nun Yapmış bulunduğu bu elbiseler, termoelektrik jeneratörleri kullanarak gövde ısısını depoluyor ve sonrasında da kullanılabilir elektriğe çeviriyor.

Projede Yekün 37 çalışan yer alarak, 212 saat ortaklaşa emek eda gerçekleştirmiş

İnsanlardan toplanan yekün enerji miktarı 127.210 Miliwatt elektrik kapasitesine denk geliyor. Bu enerji, ortalama 17.000 Kripto nakit kazma işleminde kullanılmış olup.

Kazancın Yüzde 80’ini çalışanlar alırken, yüzde 20’sini ise IoHO almış.

IoHO’nun kurucusu Manuel Beltran projenin altında yatan düşünceleri şu biçimde açıklıyor: “Sanatın soyut şeyleri açıklayabileceğine inanıyorum. Sanatı kullanarak bir şeyleri harekete geçirebiliyorsunuzdur. Bu proje ile soru işaretleri çıkartmak,ve yeni kıvılcımlara niçin olmak istedim.”

1 Bitcoin için kaç şahıs gerekli?

Hayli enteresan olan bu konsept projede elde edilen gelirlerinin yüzde 80’inin çalışanlara verileceği denildi., kalanın ise şirkete aktarılacağı belirtiliyor. Gönüllü çalışanlarla’da Avrupa’da şuan 212 saatlik işte 37 değişik şahıs çalışıyor. 2018’de projenin Arjantin’e taşınması planlanıyordu. Madencilikten elde edilen gelir içinse lüzumlu sayı hayli dramatik. Şu anki başarı oranı göz önüne alınınca yalnızca bir bitcoin için bir ay süresince 44 bin insanla madencilik yapılması gerekiyor.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

2 YORUMLAR

  1. gpu, cpu, hdd şimdi de vücud enerjisi.
    bakalım daha neler çıkacak. samsung’un eski akıllı telefonları değerlendirmek için bu tarz bir projesi vardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here