Vitalik Buterin Kimdir

2
167
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Vitalik Buterin Kimdir

Bitcoin’in yaratıcısı “Satoshi Nakamoto” bir gizem olarak kalsa da, kripto paranın en kocaman rakibi Ethereum’un arkasında kimin bulunduğu kesin.

Bu şahıs Vitalik Buterin.

Buterin 23 yaşında bir programcı sürekli olarak seyahat ederek kod yazdığı sırada kanepelerde sızan bir avare.

Bir Girişim sermayesi yönünden desteklenmiyor, ayrıca havadan gelen bir paranın de peşinde değil. Ulusa açılmak yerine, başlangıç projesini Zug, İsviçre‘de kar amacı gütmeyen bir müessese olarak başlattı.

Ergenlik Vakitlerinde Buterin ilk blog yazılarını ova başına ‘yalnızca’ 5 Bitcoin alarak gerçekleştirmiştir- ki o zamanlar bu $4’a eşittir. Site battığında ise Bitcoin forumlarında tanıtım paragrafları yazarak arka kalanı için insanlardan destek talep etti. 2011’de ise -17 yaşındayken yanındaki bir programcı ile Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı oldu.

O Yıldan bu yana, bir çoğunu Buterin’in yazdığı baskılar ve online yayınlar 1,5 milyon okuyucuya ulaşmıştı.

Tüm Bu çabalar Buterin isimi Ether olan Bitcoin’e rakip bir kripto parayı sunduğunda amacına ulaşmış oldu.

Para Birimi anında dalgalar yarattmıştı. Geçtiğimiz yıldan bu yana ise bedeli $1’dan $400’e ulaştı. Bu vaziyet bütün Ether’lerin bedelini $34 milyara, yaklaşık olarak Bitcoin’in bedeli olan $42 milyona ulaştırdı.

Teknoloji Düşkünleri ve girişimcilerin dikkatindende kaçmadı Buterin bir yazılım uzmanı ve eski koruma fonu sorumlusu Joseph Lubin’le müşterek oldu.

Lubin Girişim fonunun kocaman kısmını sağlayarak Ethereum‘un ortaya çıkmasına fazla mühim katkılarda bulundu. Şimdi ise ConsenSys isimli Brooklyn menşeili Ethereum uygulamalarını üreten bir projeyi yürütüyor. Küme şimdiden 50 geliştiriciyi işe aldı ve yüzlerce uygulama üretti. ConsenSys halen programcıları işe alarak finanstan enerjiye ve sağlığa kadar bir fazla alanda işler üretiyor.

Ethereum’un Destekçileri ağın bir gün sansürsüz sosyal ağlar, halk hizmetleri, taşır çağırma uygulamaları, kitle kaynaklı tahmin pazarları ve yatırım firmaları, hatta hükümetlere bile zor sağlayabileceğine inanıyor.

Bunun önündeki yalnızca mani ise kuşkuculuk.

Buterin Fortune dergisine yazdığı bir e-posta’da “Blok zinciri teknolojisinin esas avantajı onun daha güvenli olmasıydı, ancak yeni teknolojilerin insanlar yönünden güvenilmesi güç ve bu paradoks tam olarak engellenemiyor., Bununla yaşamamız gerekir.” Yazdı.

Ethereum’un Geniş kitleler yönünden kabul edilmesi ve tam potansiyeline ulaşması azıcık vakit alabilir. Ancak Ethereum’un ilk yatırımcıları şimdiden kar elde etmeye başladı.

Buterin Ayrıca yakın bir vakitte St. Petersburg’daki beynelmilel Ekonomik Forumu’nda yer alarak Rus hükümet başkanı Vladimir Putin ile tanıştı.

25 Yaşındayım Avrasya Üniversitesi Mimarlık bölümün de okumaktayım. 2012 Yılından beri editörlük hizmeti yapmaktayım.

2 YORUMLAR

  1. Etherium çok hızlı bir kalkış yaşadı ben bitcoin ile artık rekabete gireceğini düşünüyorum, sağlam ve güçlü bir şekilde ilerliyor bu gidiş ileride çok daha hızlı olacak diye tahmin ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here