Türkiyedeki Para Krizi ve Bitcoin

0
64
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Türkiyede Bitcoin Nedir Aramaları Yükselişte

Türkiyede Yerel para biriminin hızla değer kaybetmeye tekrar başlaması ile Google Aramalarında BITCOIN araması 2 katına çıkmış durumda. Bitcoin Nedir, bitcoin nasıl alınır gibi aramalardada ciddi manada yükselişler görülmekte. 5.80 Seviyesine kadar gerileyen dolar kuru gün içerisinde 6.80e kadar yükselerek gözünü 7.50 seviyesine dikmiş gibi görünüyor.   İnsanların bu seviyede dolar almasıda zorlaşmaya başladı. Çünkü bir çok banka ve döviz bürosu alış ve satış arasına çok ciddi fiyat farkları koymaya başladı.

Bitcoin Nedir?  Öğrenmek için Hemen Tıklayın 

Zorluklar devam ederse, Erdoğan hükümeti sermaye kontrolleri yapmaya ve ülkeden sermaye çıkışını engellemekte hayli zorlanacaktır. Yapılan tahminlerde borç yükünün Kamu kurumları ve finans kuruluşlarında yaklaşık olarak 220 Milyar dolar olduğu görülmektedir.

Bitcoin Dünya Para Birimi Olabilirmi?

Yukardaki yorumu yapan kişi Juan Villaverde dünya çapında tanınmış bir kripto para uzmanıdır.  Ekonometri Uzmanı ve uzman bir matematikçi olan Juan Villaverde 2012 yılından günümüze kadar kripto dünyasında yaptığı analizlerle tanınmıştır. Weiss Cryptocurrency derecelendirmelerini yaratan analist ve bilgisayar programcılarından oluşan Weiss Ratings ekibine liderlik etmektedir.    

Juan Villaverde ile yapılan Ropörtajın Genel hatları ve Türkiye ile ilgili olan kısımlarını sizin için derledik. 

Tahminimiz:

Türkiye sermaye kontrollerine karar vermeli, Bitcoin’in ülke OTC pazarlarında önemli bir primle işlem yapmasını beklemelisiniz .

Merkeziyetsiz, kimsenin iznine tabi olmayan, kısıtlanamayan bu para biçimi, yaşlanan bir sistemde köklü bir para kriziyle mücadele etmek için gerekli olan şeydir. Özellikle Türkiye gibi siyaset ve paranın merkezi olarak yönetildiği ve seçilmiş ve seçilmemiş olanların her an diken üstünde olduğu ülkelerde bu son derece önemli bir sistemdir.

Merkez bankalarının, faiz oranlarının sıfıra yakın olmasını sağlayan onlarca yıllık uygulamaların bir sonucu olarak finansal kurumları çok zor durumlarda kalıyor.  Daha da kötüsü, yapay olarak düşük faiz oranları bireyleri ve kurumları büyük riskler almaya teşvik etti. Düşük oranlar, sermayeyi başka yerlere yatırım yapmaya zorlamıştır.  Bu tür yatırımlar normalden daha fazla değişken olduğu için yatırımları risk altına sokmuştur.

Dolar Rezerv Para Birimidir.

Faiz oranlarının çok düşük olması durumunda karşımıza çok büyük bir sorun çıkıyor.  Unutulmamalıdırki ABD doları dünya rezerv para birimidir.

Peki, dolar borçlanma maliyetleri (Faizleri) düşük seviyede olduğunda ne oluyor. Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalar, daha yüksek getiri sağlayan emeklilik fonlarından sermayesi ile dolup taşmaya başlamıştır.  Amerikada Sıfıra yakın seyreden faiz ekonomiye zarar vermeye başladığı için şuanda Federal Bankası Rezerv oranlarını yükseltiyor.

Para Sistemi Ateş içinde  

Türkiye vatandaşları ve Arjantinliler aynı kaderi yaşayan iki halktır. Arjantinde daha ağır bir kriz yaşansada Türkiyede onu takibini sürdürüyor.  Her iki ülkedede para birimlerinin değer kaybının acısını yaşadı.  Şuanda görülen durum insanların Bitcoin ve diğer Kripto Para birimlerinin mallarını korumak için bir kaçış noktası olabileceklerini anladılar.

Devletlerin Para Birimlerine Güven Azalıyor. 

İnsanlar eninde sonunda devletlerin kontrolü altında olan paralara olan güvenlerini yitiriyorlar. Arjantin ve Türkiye bunu yaşayan iki ülke olarak ilk sırada duruyor. Daha özgür, daha şeffaf ve adil olan bir para sistemine doğru kayış başlamıştır. Şuanda sadece Türkiyede yaşanan kriz bir istisna gibi dursada ileride tüm ülkeler bu tür sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirler.

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Ülkelerin para birimlerinde yaşanan her değer kaybında insanlar kripto paralara daha çok rağbet edecek. Bitcoin nedir aramaları daha fazla yapılmaya başlanacak. En önemli nokta ise kripto para satın alanlar bu paralardan ayrılmak istemeyecekler.

Yukarıda yazdıklarımız elbette bir gecede olmayacak. Hali hazırda kripto paraların onlarca sorunu mevcut olmakla beraber geleceğin teknolojisi olduğu ve mutlaka hakim hale geleceği bir sürece evrileceğiz.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here