Türk Lirasının Düşüşü Bitcoinin Gücünü Gösterir

0
56
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Liranın Düşüşüne Karşı Bitcoine Yönelim 

Ülke olarak son bir hatfada yaşanan durumu anlamakta zorlanıyoruz. Ama insanların şuanda parasını korumak için çeşitli yollarla dolar veya diğer yabancı paralara geçişini görebiliyoruz. Bu geçişi yapanların bir kısmı ise diğerlerinden farklı olarak Dolar veya EURO yerine bitcoine yöneliyor.  Dolar Karşısınıda %23lük değer kaybını bir haftaya sıkıştıran Türk Lirası malesef güvenli bir liman olarak karşımızda durmuyor.

Liranın Düşüşünün Sebepleri 

Özellikle Amerika ile gerilen ilişkiler ve siyasilerin açıklamaları ile ard arda ciddi yükselişler yaşayan Doların Dün gece 7.70 gibi bir rakama ulaşmasından sonra Merkez bankası tarafından alınan bir takım önlemler ile bir nebze düşüş gösterdi. Ama bu geçici olduğu bilinen bir hamle idi ve tekrar 7 Lira üstüne doğru tırmanış başladı.  Peki bu değer kaybının asıl nedeni nedir? Gerilen siyasiyi ilişkilerin üstüne İlk olarak ABD tarafından Türk Bakanlara konulan yasaklar ve Arkasından Maliye Bakanı açıklama yapmaya çalışırken Donald Trumpın  Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye çelik ve alüminyum uygulanan gümrük vergileri tarifeleri iki katına çıkarma yetkisine sahip olduğunu” hatırlatması ve sonrasında bunun uygulayada sokulması aslında TLnin ipini çeken bir nokta gibi duruyor.

Bitcoin TL fyat tablosu BTC/TR

Liranın Düşüşene Karşılık Bitcoin Yatırımı

Her iki ülke birbirlerine karşı yaptırımlar veya ticaret tarifeleri ile vurmaya kalkışsada Etkisi Türkiyede ciddi hissedilen bu krizin vatandaşlara faturası büyük olacak gibi görünüyor. Bu amaçla vatandaşların dolar almaya çalıştıkları bariz bir şekilde görülüyor. Ama özellikle yeni teknolojilere açık olan genç kitlenin Dolar yerine Bitcoin ve diğer Altcoinlere yöneldiğini görebiliyoruz.  Türkiyede bitcoin kullanımı ve bilinci hızla yükseliyor. Bu nedenle döviz kurlarına karşı daha sağlam duran bitcoin konusunda insanların incelemeleri dahada çok artıyor.

Nasıl Bitcoin Alabilirim ?  Öğrenmek için Tıkla 

Türkiyede en büyük sorun bitcoin kullanıcı sayısının hala nufusa orantılandığında çok düşük kalıyor olmasıdır. Ayrıca bitcoin almak için hiçbir fikri olmayan kişilerin araştırma yapmadan tuzağa düşme olasılıkları vardır. Bu nedenle ilk olarak bitcoin nasıl alınır, Bitcoin nereden alınır sorularının cevaplarını bulmanız gerekiyor.

Türkiye Borsalarında Hacim Yükselmesi

Coinmarketcap.com verilerine bakıldığında Dolar krizinin patlak verdiği anlardan itibaren Türkiyede işlem yapan kripto para borsalarında ciddi bir hareketlilik olduğu görülüyor. En büyük kripto para borsalarından olan BTCTurk  %110 seviyesinde bir hacim yükselmesi yaşadığı görülüyor. Paribo %125 artış kaydetmiş durumda.

Tl Bazında bitcoin satışı yapılan borsalarda doların yükselmesi ile ortalama %60lık bir değer artışı yaşandığı görülüyor. An itibari ile 6250 Dolar seviyesinde işlem gören bitcoinin BTCTURK TL fiyatının 42.680,00 TL olduğu görülüyor.   Bu aslında Parasını bir taraftan dolarda tutma bir diğer taraftan bitcoinin yükselmesi düşüncesi sayesinde 2 kat değer kazanma eğilimidir.

Dolardaki Artış insanları bitcoine yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Şuandaki durumda TLnin eski pozisyonuna dönmesinin çok zayıf bir ihtimal olduğu net olarak önümüzde duruyor iken anlık olarak yükselen doları almanın her an mümkün olmaması bitcoini daha cazip bir hale getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan çağrı ile Yastık altında tuttuğunuz dövizlerinizi ve altınlarınızı liraya dönüştürün açıklamasıda doların ateşini düşürmeye yetmediği görülüyor.  Şuanda türkiyede hala bir çok banka bitcoin takas işlemi yapan şirketlerin banka hesaplarını kabul ediyor olması bir avantajdır. Borsalardan TL ile kripto para alabilmek Türkiyede hala mümkün. İran, Çin gibi ülkelerde devlet tarafından Kripto para ve bitcoin alımına ilişkin ambargo uygulandığını hatırlatalım.

Son olarak Kriptoevi Olarak belirtmek isterizki ; Kripto Paralar henüz tam güvenli limanlar değildir. Borsa mantığı ile işlediği ve çaplarının diğer işlemlere nazaran küçük kalması sebebi ile paranızı kaybetmeniz veya bitcoin iniş çıkışlarından zarar etmeniz mümkündür. İşlem yapmadan önce mutlaka Bitcoinin iniş çıkış seviyelerini ve borsalarda işlem yapabilmenin püf noktalarını öğrenmeye çalışın.  Ayrıca Kripto Para piyasasında değeri 1 Dolara sabitlenmiş olan TUSD ve USDT coinlerini alternatif olarak düşünmeyi unutmayın.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here