Tüccarlar: Piyasa Manipülasyonu 20.000 Dolar Olan Bitcoin Fiyatını Düşürdü

2
139
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tüccarlar: Piyasa Manipülasyonu 20.000 Dolar Olan Bitcoin Fiyatını Düşürdü

17 Aralık’tan bu yana, bitcoin fiyatı sürekli düşüş kaydetti ve 19.900 $ ‘dan 5.980 $’ a kadar düştü. Bitcoin fiyatı iki orta vadeli iyileşme ve düzeltici ralli görse de, ikisi de iki ana destek seviyesini 12.000 $ ve 10.000 $ seviyesinde test edemedi.

Piyasa Manipülasyon Teorisi

Son zamanlarda bir grup kripto-para birimi araştırmacısı ve tüccarlar, bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ seviyesinden düşmeye başladığını, aynı gün de CME ve CBOE’nin bitcoin vadeli işlem pazarının başladığını belirtti.

Tüccarlar grubu, vadeli işlem piyasasında kurumsal yatırımcıların ve büyük ölçekli perakende tüccarlarının piyasaya büyük miktarlarda bitcoin satın alıp satarak kısa sözleşmeleri nakit olarak manipüle ettiklerini iddia etti.

Tüccarlar; “Bitcoin, CME vadeli işlem alımının başladığı kesin tarihi olan 17 Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Geçmişe baktığımızda, akıllı / kurumsal paranın bu tarihten önce stoklandığı anlaşılıyor. Hindsight 20/20. 12/17/17’den beri, Bitcoin bir ayı piyasasında olmuştu. Bu analizin geri kalanı, bu piyasada yaşanan daralma sırasında gözlenen paternlere ve aynı zamanda sona ereceğine dair sinyallere odaklanacak ”dedi.

Ayrıca tüccarlar kripto para piyasasında düzeltme yapıldığında, düşüşün yavaşladığı ve  büyük ölçekli yatırımcıların büyük düzeltmeler yaptıktan sonra daha az miktarda bitcoine sahip olmasını önerdi. Grup, kripto para piyasasının Aralık 2017’den bu yana üç önemli düzeltmeye maruz kaldığını ve sonraki iki düzeltmenin daha düşük satış hacimleri kaydettiğini vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

2 YORUMLAR

  1. 20.000 $ civarlarından 7.000 / 8.000 $ civarlarına arka arkaya gelen haberler ve manipulasyon sonucu düştüğü kesin, gelecekte ne olur bilemiyorum ama artışa geçeceğinden umutluyum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here