Tayland, Kripto Para Ticaret ve Yatırımları için Vergi Oranlarını Açıkladı

2
119
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tayland Maliye Bakanlığı, kripto-para birimi ticareti için sektörde düzenleme yapılacağını ve önerilen vergi oranlarını açıkladı.

Tayland maliye bakanı Apisak Tantivorawong, 27 Mart’ta bir haftalık kabine toplantısının ardından konuşmada, hükümetin tüm perakende ticaretini ve kripto-para birimi yatırımlarının geri dönüşünü kapsayacağı bildirilen kripto para birimleri için vergi çerçevesini açıkladı. Nikkei Asya Gözden Geçirmesinin rapouna göre, yatırımcılar iadelerde% 15 sermaye kazanç vergisinin yanı sıra tüm kripto işlemlerinde katma değer vergisinde (KDV) yüzde 7 ödeme yapacak.

Daha önce bildirildiği üzere Mart ayı ortasında, Tayland Bakanlar Kurulu (hükümetin yürütme organı), kripto-para cinsinden işlemlerin düzenlenmesi ve kripto ile ilgili yatırımlar üzerindeki vergilerin uygulanması ile ilgili iki kraliyet kararnamesini onaylamıştı. Yeni kraliyet kararnamelerinin getirilmesiyle yeni yasaları hızlı bir şekilde ele alma hamlesi, Tayland’ın başbakan yardımcısı Wissanu Krea-ngam’ın, yeni ve büyüyen iç ICO ve kripto para birimi sektörünü “ kapsamlı bir şekilde düzenlemesi ” için çağrıda bulundu.

Nikkei raporu, Tayland’ın iktidardaki askeri hükümetinin kripto-para piyasasını “para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer suç faaliyetlerinde kullanılmak üzere genişleyen sektörün kullanılmasını önlemek için dijital madeni paralarla dalgalanan yatırımcıları tokatlamak” için düzenlediğini belirtiyor.

İddia, bir dereceye kadar doğru olsa da, Başbakan Yardımcısı Wissanu daha önce, yeni yasaların Tayland’daki kripto para birimini veya ICO’ları engellemek veya yasaklamak değil, bunun yerine benimseyenleri korumak olduğunu vurguladı.

Hükümetin muhafazakâr, yumuşak dokunuşla yaklaşımı benimseyen hamlesi, Taylandlı Fintech Derneği’nin başkanlığını yürüten eski Tayland maliye bakanı Korn Chatikavanij’in desteğini aldı. Eski maliye bakanı Nikkei’ye verdiği demeçte, “[T] heycanlı içgüdülerinin dürüst kurallara yol açmamalarına izin vermemek konusunda ihtiyatlı olmak zorunda” dedi.

Korn ayrıca, Taylandlı girişimcilerin, başlangıç ​​para arzları (ICOs) aracılığıyla para toplamak için daha iyi bir düzenleyici iklim sergileyen Singapur gibi ileri teknoloji destinasyonlarına girişlerini kaydetmeleri konusunda artan bir eğilim konusunda uyardı.

2 YORUMLAR

  1. Kripto paralardan vergi alınmaya başlanılması başta kötü gözükse de ileriye dönük güzel sonuçlar doğuracaktır. İlerleyen süreçlerde tüm ülkeler sanal paralar için vergi isteyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here