SegWit2x Nedir?

1
124
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

SegWit2x Nedir?

Bitcoin’i Kasım ayında zorlu bir süreç bekliyor. New York Anlaşması gereği, dizi SegWit güncellemesinin ikinci adımı olan SegWit2x’e geldi.

Geçtiğimiz Aylarda olan Bitcoin blok zincirinde etkinleştirilen SegWit, Bitcoin ağına bir takım iyileştirmeler getiriyordu. Gün geçtikçe devasa bir sorun halini meydan Bitcoin blok boyutu sorunu SegWit ile beraber aşılmaya çalışıldı.

Şimdi Ise bu güncellemelerin ikinci ayağı olan SegWit2x‘in etkinleştirilmesi ile gündemde. Kasım ayında yapılması beklenen SegWit2x güncellemesi, ilk SegWit’te bulunduğu gibi -belki de daha fazla- yüksek perdeden tartışılmaya başlandı.

Büyük Bitcoin madencilik şirketleri şöyle dedi SegWit2x yanlısı olurken kullanıcıların kocaman çoğunluğu ise bunu istemiyor. SegWit2x’i istemeyenler ortasında Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee de bulunuyor. Bu güncellemeleri reddedenler sosyal medya platformu olan Twitter’da kullanıcı adlarının yanına “[NO2X]” ekleyerek bir kampanya başlattı.

Bazıları SegWit2x’e sebep karşı?

SegWit’i ve SegWit2x’i destekleyenler çoklukla kocaman madencilik şirketlerinden oluşuyor. Bunlar ortasında Bitcoin.com, BitFury, BitGo, Bitmain, BitPay, Blockchain Bloq, RSK Labs ve Xapo gibi şirketler bulunuyor.

Bitcoin’in çekirdek geliştiricilerden oluşan Bitcoin Core ekibi ise New York Anlaşması’nı ne imzaladı ne de herhangi bir temsilcisi toplantılarına katıldı.

Daha önceki SegWit güncellemesinin peşinden Bitcoin Cash ortaya çıktı. Şimdi ise Bitcoin’in alternatifi olarak görülebilecek bir ya da ani çok başka coin’in ortaya çıkmasından kaygı ediliyor. Bunun da uzun vadede özgün Bitcoin’e ziyan eda ihtimali bulunuyor.

New York Anlaşması gerçekte bir uzlaşma değil

Öte yandan New York Anlaşması bir uzlaşma gibi lanse edilse de gerçekte bir uzlaşma değil. Sadece kocaman şirketlerin kendi aralarında vardığı bir düşünce birliğinden ibaret. Bitcoin Core ekibinin dahil olmadığı, Bitcoin kullanıcılarından pek çoğunun istemediği bir anlaşma, uzlaşma sayılamaz.

SegWit2x’le Beraber önerilen 2 MB blok boyutu limiti yeterince kocaman bir limit değil. SegWit2x geliştirilerinin 2 MB’lık sınıra ulaşıldığında ne yapılacağına dair bir yol haritası yok. Bu onların kocaman bir eksikliği olarak göze çarpıyor.

SegWit2x, Bitcoin madenciliğini tekel haline getirebilir

Bunun yanı dizi SegWit2x güncellemesinin madenciliği kocaman şirketlerin tekeline bırakacağı ve merkezileştireceği düşünülüyor. Bu sebeple bu güncellemenin Bitcoin’i gasp etmeye müteveccih bir güncelleme bulunduğu öne sürülüyor.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here