Satoshi nedir?

2
137
satoshi-bitcoin
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin kripto paranın en ufak birimidir. Satoshi ismi blockchain ve bitcoin protokolünün yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’dan gelir.

Satoshi Nedir?

Global pazarda dolaşan Euro veya Dolar gibi fiziksel paralardan değişik olarak, kripto paralar baskın şekilde dijital dünyada mevcuttur. İkisi arasında bu farklılığa karşı euro ile dolar ‘cent’e bölünebilirken, bir kripto nakit da daha ufak birimlere bölünebilir. Kripto paralardan bitcoini ele aldığınızda, onun en ufak birimi satoshi olarak adlandırılır.

Satoshi Birimi, Satoshi Nakamoto’nun 2008 seneninde Bitcoin nakit biriminin gelişimini hızlandıran White Paper da geçer. Kağıttaki “Bitcoin: Eşler arası Elektronik para Ödeme Sistemi” halinde tanıtılır ve “Eşler arası ağ”ı önerilirken“Double Spending” problemine çözüm yolu olur. Probleme değinmek gerekirse, fiziksel paraların doğası gereği tıpkı anda yalnızca bir yerde bulunurken, dijital nakit veya token ani çok işlemde kullanılabilir. Dijital paralar fiziksel, gözle görülen bir alanda bulunmadığı için, onu bir işlemde kullanmak olduğu yerden kaldırmayacaktır.

1 Bitcoin (BTC) —-> 1 miliBitcoin (mBTC)

1 Bitcoin (BTC) —-> 1,000,000 mikroBitcoin (μBTC)

1 Bitcoin (BTC) —-> 100.000.000 Satoshi denkliği vardır.

Kesin Olmamakla beraber Satoshi Nakamoto’nun 1 milyon bitcoin’e sahip bulunduğu düşünülmektedir. Bu da 100,000,000,000,000 satoshi yapıyor.

Bitcoin öbür nakit birimlerine dönüştürülebilir. Kişilerin bitcoin bozdurmalarını ve operasyon yapmasını hizmet veren dövizler mevcut. Borsada Türk Lirası, Dolar, Euro veya Pound gibi nakit birimlerini kullanarak Bitcoin satın alınabilir veya Bitcoin satımı karşılığında fiziksel nakit alınabilir. Aynı TL – Dolar arasındaki dönüştürme işlemleri gibi Bitcoin – Dolar dönüştürmesi de yapılabilir ve fiyatlarda dalgalanmalar görülebilir.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

2 YORUMLAR

  1. Genellikle çok küçük bitcoin yada benzeri alışverişlerde satoshi kullanıldığı için ne olduğunu bir araştırayım dedim, iyikide araştırmışım bitcoin veya diğer para birimleri çevirmede çokça kullanıldığını öğrendim bende artık daha küçük veya orta işlemleri bu şekilde gerçekleştireceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here