Monero Hakkında Teknik Özellikler

4
156
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Monero Hakkında Teknik Özellikler

Nihayet birkaç yılda Bitcoin’e karşı gizlilik bilincine sahip, birkaç alternatif çıktı fakat sadece Monero, spekülatif olmayan kullanıcıları kendine çekebildi. Monero, piyasa kapasitesi itibariyle sanal parabirimlerinin ortasında 6. Sırada ve Darknet pazarı AlphaBay nihayet zamanlarda Monero işlemlerinin, işlerinin %2’sini oluşturduğunu açıkladı.(geri Kalanı bitcoin aracılığıyla tamamlanıyor)

Peki Monero nasıl oluyor da Bitcoin’den nasıl daha iyi gizlilik sunabiliyor? Monero’nun ziyaretçilerini efektif blockchain analizinden korunmasına takviye eden dört anne niteliği var.

Bitcoin’in, Monero’da bulunan kimi gizlilik özelliklerine sahip benzer farklı seçenekleri mevcut fakat mühim bir ayrım Monero’da gizlilik geliştirmelerinin varsayılan olarak etkinleştirilmesidir.

Teknik Açıdan çokta diplere inmeden, Monero’nun dört anne gizlilik etkinleştirme özelliğine göz atalım.

Çift-Anahtarlı saklı Adresler

Monero ödemenin nereden gönderildiğini gizlemek için, çift-anahtarlı saklı adresler kullanır.

Bitcoinde, Işlemlerin gönderildiği genel adresler blockchain üzerinden izlenebilir. Müşteri adreste Monero Blockchain’i üzerinden görülebilmektedir fakat bu alıcının genel adresinden otomatik olarak oluşturulan yalnızca kullanımlık adrestir.

Bir Monero kullanıcısının genel adresi, ödeme için kullanılan yalnızca kullanımlık adresle bağlantılı değildir. Bu genel adres her ödeme için yeni müşteri adresi oluşturmak için kullanılır. Bitcoinin de tekrar kullanılabilen ödeme kodları ve ödeme protokolleri gibi her ödeme için yeni adres yapan sistemleri vardır fakat bunlar varsayılan olarak etkinleştirilmemiştir.

Halka İmzalar(Ring Signatures)

Monere, işlemin orijinini maskelemek için hakla imzalar kullanır.

Blockchaini Izleyen birinin perspektifinden, işlemde kullanılan çıktılar fazla belli değildir. öbür bir değişle, gözlemci, ödemenin özgün kökeninden ziyade, ödemenin mümkün birkaç kökenini görür.

Anonimlik Seviyesi, bu özelliğin zamanla büyümesiyle sağlanır zira oluşan her yeni işlemle, belirli bir işlemde kullanılan çıktıların rakamı artar. Bunun nedeni çıktıların asla bir gözlemcinin gözetiminde “harcanmadığı” gerçeğidir.

Bitcoinin, Moneronun kullandığı ulusa imzalara en fazla benzeyen niteliği CoinJoin’dir fakat CoinJoin Bitcoin’e varsayılan olarak eklenmemiştir ve UTXO olarak anılan harcanmamış operasyon çıktılarını karıştırmak arzu edenler ortasında aktif bir iletişime gereksinim duyulur.

Monero’nun Ulusa imzaları kullanıcılar için daha geniş anonimlik sağlarken, TXO(işlem çıktısı) kümesinin sınırsız büyümesine neden olur.

Gizli İşlemler Halkası

Gizli İşlem Halkası (Ring Coinfidential Transactions), Blockstream’in saklı işlemlerine dayanan başka bir deyişle bitişinde bitcoin’e soft fork ya da bir sidechain yoluyla gelen bir özellik. Buradaki esas fikir, işleme dahil olan tutarın gizlenmesidir.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

4 YORUMLAR

  1. Monero’da yavaş yavaş merak sardığım para birimlerinden birisi bir ilgim var ancak daha yatrırıma dönüşmedi yakın zamanda yatırıma dönüştürmeyi planlıyorum.

  2. Yıllar sonra geçerliliğini koruyabilecek ve her yıl sonunda en az yüzde 40 kar getirebilecek bir yatırım. Monero spekülasyonlara kapalı bir coin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here