Monero Coin Nedir? Kim buldu?

3
133
monero coin
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin gibi, Monero’nun kökenleri biraz gizemli. Kriptokrasite ilk olarak 2013 yılında Nicolas van Saberhagen tarafından anonim bir yaratıcıya (veya bir grup yaratıcıya) ait bir takma adla açıklandı .Monero Coin hakkında pek çok şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

“Thankful_for_today” kullanıcı adına sahip başka bir isimsiz yaratıcı tarafından kodlanmış ve “Bitmonero” ismi verilmiştir (“monero”, Esperanto’da madeni para demektir ). 2014 yılında para birimi çatallanarak bugün popüler olan Monero madeni paraları oluşturuldu. Monera, Bitcoin ile ilgili belirli bir sorunun çözümü için oluşturuldu: anonimlik. Bitcoin ile anonim kalmak mümkündür, ancak blok zincirinin çalışması nedeniyle tüm işlemler ilgili hesaplarla takip edilebilir. Üreticinin birinin hesabında ne kadar saklandığını görmek de mümkündür. Kimliğinizi gizli tuttuğunuz sürece Bitcoin’de de sorun değil, ancak bir kez Bitcoin ile ilgili bir anlaşmaya adınızı eklediyseniz, başkalarının sizi takip etmesi kolaylaşır. Yasadışı bir şey yapmak için Bitcoin kullanıyorsanız (karanlık web’de uyuşturucu satın almak gibi) bu büyük bir sorundur ve burada Monero gelir. Monero, kullanıcıları anonim tutmak için birkaç yöntem kullanır. Birincisi “gizli adresler”, bunun anlamı blok zincir adresinizin şifrelenmesi yani sizinle bağlantı kuramadığı anlamına geliyor. Monero ayrıca, her bir işlemi yüzlerce diğeriyle birleştirerek belirli bir satış izini zorlaştırarak her anlaşmada harcanan para miktarını gizliyor.

Monero Coin

Uyuşturucu pazarının ötesinde, Monero, Bitcoin’in ana akım haline gelmesiyle karşı karşıya olan bir çok sorunu çözmesine yardımcı olabilir. Gelecekte kirayı kriptokraside ödeyebilirsiniz, ancak ev sahibi, Bitcoin ile hesabınızı izleyebilir ve sizin ne kadar para kazandığınızı görebilir. Monero, ödeme yaptığınız kişilerin finansal durumunu takip etmenize olanak sağlamaz.

Monero, biraz daha isim tanıma özelliğiyle yükselen kriptokrasi ile ortak olma eşiğinde olabilir. Litecoin kurucusu Charlie Lee kısa bir süre önce , Monero ile çalışmakla ilgilendiğini tweetledi , böylece iki para biriminin kolayca değiştirilebildi.

Bu arada, Monero’da çok sayıda rekabet var. ( Şu anda jeton başına 685 $ değerinde ), herkesi anonim tutmak için işlemleri birbirine bağlayan benzer bir stratejiyi kullanıyor. Zcash ( yazarken 385 dolar ), anonimliği bir adım daha ileri götürerek, şifrelemesinin matematiksel olarak izlenmesini imkansız hale getirdiğini iddia ediyor .

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here