Litecoin Nedir? Litecoin’in Kökleri

0
117
litecoin
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Litecoin dünyayı kasıp kavurdu.  Peki Litecoin Nedir? Kriptokrasi dünyasını giderek daha fazla insan kucaklıyor gibi, insanlar Bitcoin ve Ethereum dışındaki yatırım fırsatlarını arıyor. Litecoin açıkça popüler bir seçim gibi görünüyor.

Litecoin fiyatı 2017’nin başından %7,291 arttı! Buna kıyasla, “sadece” bitoza oranı %1731 oranında arttı.

Litecoin’in Kökleri

Litecoin Nedir?

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliği gizemli bir ortamda gizlenirken, Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee sosyal medyada ve blogunda çok aktif. Charlie Lee, Bitcoin’in daha hafif bir sürümünü oluşturma vizyonuna sahip eski bir Google çalışanıdır. Bitcoin “altın” ve uzun vadeli amaçlar için bir değer deposu olarak görülürken Litecoin, “gümüş” olarak görülüyordu ve daha ucuz, gündelik amaçlar için bir işlem aracıydı. Dolayısıyla, 7 Ekim 2011’de litecoin, GitHub’daki bir açık kaynak istemcisi aracılığıyla serbest bırakıldı. Litecoin Ağı 13 Ekim 2011’de canlı yayınlandı. Gerçekten Litecoin’i anlamak için Bitcoin ile karşılaştırmalar yapmak zorunluluktur. Litecoin, kendi kabulü ile Bitcoin’un bir klonudur.

Litecoin Madencilik

İkisi arasındaki en temel ve teknik farklılıklardan biri de madencilik prosedürü. Her ikisi de işyeri kanıtı üzerinde uzlaşma mekanizması kullanıyor. İş belgesi olayını anlamak oldukça basittir.

Madenciler son derece zor şifreleme bulmacalarını çözmek için hesaplama gücünü kullanıyorlar. Bulmaca çözmenin aşırı derecede zor olması gerekir.

Bitcoin madencilik amaçları için SHA-256 karma algoritmasını kullanıyor. Kısa bir süre önce madenciler paralel işleme yoluyla madencilik havuzlarını bir araya getirerek ve maden güçlerini artırabileceğini keşfettiler. SHA 256 bulmacaları çok fazla işlem gücü gerektiriyor ve bu da uzmanlaşmış “uygulamaya özel entegre devreler ya da ASIC’ler ortaya çıkıyor. Bu ASIC’lerin hizmet ettikleri tek amaç coin madenciliği idi.

  • Başlangıçta Satoshi tarafından öngörülen madencilik, çok demokratik bir süreçti. Fikir, herhangi bir ortalama Joe’nun bir dizüstü bilgisayarı üzerine oturabileceği ve bir madenciğe dönüşerek sisteme katkıda bulunabileceği fikriydi. Bununla birlikte, ASIC tesislerinin yükselmesiyle birlikte, ortalama Joes’un büyük şirketlerle rekabet etme şansı kalmadı.
  • Madencilik de oldukça ziyan bir süreçtir. Madencilik yoluyla oluşan enerji israfının miktarı muazzamdır.

 

Aktarma Hızı

Bitcoin ile karşılaştırıldığında Litecoin’de ortalama blok madenciliği hızı 2,5 dakika. Litecoin için blok oluşturma zamanı şu grafikte gösterilmektedir:

 

 

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here