Litecoin nedir, Litecoin nasıl üretilir, Litecoin bitcoin farkı

9
150
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Litecoin Nedir?

Genellikle Bitcoin’in küçük kardeşi olarak anılan Litecoin, bir uçtan uca iletişim olarak anılan kripto para birimi, 2011 yılından bu yana oldukça yaygın bir kullanım kazanmıştır. Litecoin kolayca tüm işlemlerin kamu defteri üzerinde muhafaza etmek,  bir banka veya ödeme işleme servisi gibi aracılara ihtiyaç duymadan bireyler veya işletmeler arasında doğrudan para aktarma işlemi için kullanılır. Litecoin ve Bitcoin, madencilik işlemi sırasında zıt algoritmalar kullanmaktadır. Bitcoin, nispeten daha karmaşık olduğu düşünülen SHA-256 (Güvenli Karma Algoritma 2’nin kısaltması) kullanırken, litecoin, scrypt adı verilen bellek olarak yoğun bir algoritmayı kullanır.

Litecoin’in Farklı Nedir?

Hız – Çok hızlı bir şekilde aktarım sağlanabilir, alınabilir.

Piyasa değeri – Oldukça güzel artışlar yaşayan bir kripto para birimidir. Yatırımınızı güvenle yapabilirsiniz.

Değişkenlik – Bitcoin gibi çok uçuk fiyatlarda düşüş sağlamaz.

Hız

Litecoin, bazı belirgin farklarla birlikte bitcoin ile neredeyse aynı kodları kullanıyor. Mühendislik görevini üstlenen Charlie Lee, Litecoin’in yapısı nedeniyle iki şifreli para birimi arasındaki ana farklardan biri işlem hızlarında yattığını belirtiyor. Bitcoin’den yaklaşık dört kat daha hızlı blok ürettiği için, litecoin işlemlerin meşruluğunu çok daha çabuk onaylayabilir ve aynı zaman aralığında çok daha fazla üretim sağlayabiliyor.

 

Bitcoin’in 21 milyona yakın bir kullanım miktarı vardır, litecoin ise 84 milyona kadar çıkabilir.

 

Pazar

Pazar payı her ne kadar bitcoinden düşük kalsa da, yayın döneminde litecoin hâlâ en yüksek 5 dijital para birimleri arasında yer almaktadır. Bu sıralamalar, fiyat ve dolaşımdaki sikke sayısı temel alınarak dalgalanmaktadır.

 

Madencilik yapmadan Litecoin sahibi olmak istiyorsanız Coinbase gibi dijital para yatırım firmalarından destek alarak yatırım yapabilirsiniz. Coinbase gibi hizmetler, ABD doları da dahil olmak üzere gerçek para birimiyle ltc’yi satın almanıza izin verir.

Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimleri gibi, litecoin genellikle bir dijital cüzdan içinde saklanır. Yazılım tabanlı ve bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda bulunanların yanı sıra fiziksel donanım cüzdanları da dahil olmak üzere farklı cüzdan türleri bulunur. Litecoin’inizi depolamak için henüz güvenli olmayan ve modası geçmiş bir başka yöntem de, web’e bağlı olmayan bir bilgisayarda özel bir anahtar oluşturup içerisine kodları yazdırarak cüzdan yaratmaktır. Bu uygulama merkezli cüzdanlar, masaüstü veya mobil yazılım biçiminde bulunur ve hemen hemen tüm popüler işletim sistemleri ve cihazları için kullanılabilir. Electrum gibi üçüncü parti uygulamalara ek olarak, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü kullanıcıları , Litecoin Development ekibi tarafından oluşturulan ve güncellenen tam teşekküllü bir istemci olan Litecoin Core’u kurma seçeneğine de sahiptir .

Diğer kamu şifreli para birimlerinde olduğu gibi, blok zinciri içindeki tüm litecoin işlemleri halka açıktır ve aranabilirdir.  Her cüzdan, litecoin adresinize madeni paralar almak ve göndermek için gereken özel anahtarlara sahiptir. Bu anahtarlar çevrimdışı olarak bir donanım cüzdanında saklandığı için, internete bağlı cüzdanlardan daha güvenli olurlar.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

9 YORUMLAR

  1. Son 2 haftada App uygulamaları ve ödeme sistemi sayesinde 70 dolar yükseldi ve uygulama yayına alındıktan sonra büyük ihtimal ethereum gibi olacaktır.

  2. Diğer para birimlerini araştırırken gözüme takıldı, gerçekten beni yükseleceğine çok inandırdı yaptığım planla bir miktar almayı düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here