Lightning Network Nedir?

2
136
bitcoin light
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Lightning Network Nedir?

Blok zincirleri yavaştır ve bu sebeple de operasyon fiyatları pahalıdır. Bir Bitcoin ödemesi gönderdiğinizde, karşı yan ödemeyi birkaç saat içinde alacak ve ayrıca siz de ağır bir operasyon ücreti ödemiş olacaksınız. Böyle bir negatiflik ile, Blockchain teknolojisi dünyaya

nasıl yargıç olabilir? Lighting Network bu aşamada devreye giriyor ve kolaylıklar getirmeyi amaçlıyor.

Blockchain’in ölçeklenebilirliğini çözebilecek herhangi bir fikrin dikkati, zamanı ve gayreti gösteriyor. Lighting Network işte böyle bir fikir. Ama çözümü anlamadan önce, problemi anlamamız gerekecek.

Blockchain Sebep yavaş?

Blockchain’i bir kayıt defteri olarak düşünün.

Ve Bu kayıt defterindeki her sayfa, birkaç işlemin yapıldığı alanları içerir. İşlemlerle doldurulan her sayfadan sonra, öbür sayfaya geçilmeden önce, dolan sayfanın kayıt defterine eklenmesi gerekir.

Bir Sayfanın (blok), kayıt defterine (zincir) eklenebilmesi için, herkezin eklediği içeriklerle uyumlu olmasını sağlamak için yapılması şart olan kimi işlemler var. İşlem, her blok için yaklaşık 10 dakika sürer (Bitcoin Blockchain için).

Örneğin 1 BTC gönderdiğinizde, öbür işlemlerin ortasında sizin işleminiz de; gönderen, alıcı, tutar ve operasyon ücreti hakkında izlerken içerir.

Bir Dakika, operasyon ücreti (fee) mi?

Evet, ek bir ücret var.

Madencileri, Olası olan en kısa sürede işleminizi bir bloğa dahil etmeye teşvik etmek için ödeme yapabilirsiniz. Belirlenmiş bir fiyat bulunmaz ve süreci hızlandırmak için ne kadar fee ödemek arzu ettiğiniz tam olarak size kalmış. Ücret ne kadar yüksekse, işleminiz de o kadar süratli onaylanacak ve gerçekleşecektir.

Herhangi Bir anda, geçerli sayfada kaydedilebilecek birkaç operasyon var.

Madenciler, öbür bir deyişle Blockchain ağında çalışan bilgisayarlar, var uygulamalardan hangilerinin geçerli bloğa dahil edileceğine karar vermek zorundadır. Onların karar vermesine muavin olmak için, hangi işlemlerin en çok getiri sağladığına bakarlar – yani, en yüksek operasyon ücretine sahip işlemlerin diğerlerinden daha evvel blokzincirine dahil edileceği anlamına gelir.

Blok Doldurmak için sizinkinden daha yüksek bir operasyon ücreti ödenmiş bir operasyon varsa, işleminiz sıraya girmek zorunda kalacaktır. Beklemek birkaç dakika ila birkaç saat ortasında sürebilir. Ve bazen yoğunluğa göre günleri dahi bulabilir. İşlem fiyatlarında ne kadar fazla komisyon ödemesi yaparsanız, işleminiz o kadar acele işlenir.

Blockchain Bu sebeple yavaştır ve herkezin kullanmaya başlaması için pahalıdır. Blockchain’in benimsenmesi demek, daha çok operasyon gerçekleşmesi demektir. Bu da, şuanki hale göre daha çok pahalılık ve daha yavaş bir sistem demektir. İşte bu probleme potansitel çözüm, Lighting Network’dür. (LN)

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

2 YORUMLAR

  1. Şuan bitcoin transferleri biraz yavaş gerçekleşiyor eğer firma işi tam hızında yapmıyorsa bu süre uzadıkça uzuyor, lighting network gerçekten bu yönüyle benim çok hoşuma gitti normale göre çok daha hızlı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here