Kurucu Vitalik Buterin: Ethereum, Saniyede 1 Milyon İşlem Gerçekleştirecek

0
176
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin;  katıldığı OmiseGO AMA oturumunda, Sharding ve Plasma gibi Ethereum ağının önümüzdeki süreçte saniyede 1 milyon işlem ve potansiyel olarak 100 milyondan fazla işlem gerçekleştirebileceğini açıkladı.

Öncü Blockchain Ağlarının Ölçeklenebilirlik Mücadeleleri

Daha önce çeşitli konferans ve sunumlarda Buterin, genel olarak Ethereum blockchain protokolünün ve merkezi olmayan blok zincir ağlarının, ölçeklenebilirlik konularını ele almak için uğraştığını vurguladı.

Eylül 2017’de TechCrunch tarafından düzenlenen Disrupt SF 2017 konferansında girişim sermayesi yatırımcısı Naval Ravikant ile yaptığı röportajda  Buterin, bitcoin ve Ethereum’un saniyede üç ila altı işlem gerçekleştirdiğini belirtti.

Blockchain’in Visa gibi büyük ölçekli ödeme ağlarını, Nasdaq gibi hisse senedi piyasalarını ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ağlarını desteklemesi için saniyede yüz binlerce işlemi işlemek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

Buterin; “Bitcoin şu anda saniyede üç işlemden biraz daha az işlem yapıyor ve eğer dörde yaklaşıyorsa, zaten en yüksek kapasitede. Ethereum saniyede beş yapıyor ve altıdan fazla ise, o zaman aynı zamanda en yüksek kapasitede. Öte yandan, Uber ortalama olarak saniyede 12, PayPal’da yüzlerce, Visa’da birkaç bin, on binlerce büyük borsada ve IoT’de saniyede yüzbinlerce işlem oluyor” dedi.

OmiseGO AMA oturumu sırasında Buterin, şu anda Ethereum test ağı üzerinde test edilen ikinci katman ölçekleme çözümlerinin Ethereum blockchain ağının blok zinciri optimizasyonunda yenilikçi bir yaklaşım benimseyerek milyonlarca kullanıcı ile büyük ölçekli merkezi olmayan uygulamaları desteklemesini sağlayabileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here