Kripto Paralarda Haziran Ayınının Görünümü

0
112
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kripto Paralar Haziran Ayında Ne Yaptı?

Kripto para piyasaları Haziran ayını pek iyi hatırlamayacaktır. Kısa bir yükseliş yaşansada Haziran ayı genel anlamda düşüş trendinin yaşandığı, ayı piyasasının bariz bir şekilde yaşandığı bir dönem oldu. Piyasanın enlerine baktığımızda yükseliş kısmında sadece bir coin görüyoruz. ETC classic dışında haziran ayında tüm coinler düşüş kaydetmiş. 

En Büyük 100 coin listesine bakıldığında kazananların ve kaybedenlerin ayrıntısını size sunuyoruz. 

En Çok Kazanan 10 Coin : 

En çok kazanan dediğimize bakmayın aslında çoğu kaybettirdi ama yinede diğer coinlere göre kaybı en az olduğu için kazanan sınıfına giriyoruz.

Listeye baktığımızda Haziran Ayında ETC % 1.28 ile en çok kazandıran hatta tek kazandıran coin olmuş. Bnb Okb gibi borsa paraları düşüşü en az hisseden diğer iki coin Btc haziran ayını %15,91lik kayıpla kapatarak genele göre yine iyi durumda görünüyor.

Ethereum Classic haziran ayında kazandırmasının en büyük sebebi ise Coinbasenin Etcyi borsasına dahil edeceğini açıklamasıydı. Bu haber sayesinde hızlı bir ivme yakalayarak %25lik bir artış yaşanmasına sebep oldu. Bu düşüşün sebeplerinden biri aslında boğa piyasasında neredeyse soluksuz olarak tüm coinlerin %100den fazla artmış olmasıydı. Sadece Bitcoin ve Ethereum gibi en büyük kripto paralar diğer coinlere göre daha az düşerek en azından geleceğe dair umutlarımızı diri tuttular. 

En Çok Kaybettiren 10 Coin :

Kaybettirenlerin başında Pundi X geliyor. Açılış değerine göre %56lık bir düşüş yaşayan coini binanceye girmesi bile kurtaramadı. Bcn ve Gnt ise onları takip eden coinler oldu. Listede asıl süpriz 4 sıradaki wanchain (Wan) gibi görünüyor. Boğa döneminde 4 kat artan fiyatı ile büyük sükse yapan coin haziran ayında 2.52 dolara inerek %45 değer kaybetti.

Kaybedenler listesine bakıldığında genelde bir önceki ayda iyi kazandıran veya kaybettirmeyen coinler olduğu net bir şekilde görülüyor.  En çok kaybettirenlere bakıldığında en az %40 kayıp yaşandığı görülüyor. Bu bir coinin değerini neredeyse yarı yarıya azaltmış anlamına gelirki buda çok büyük bir oran. 

100-200 Arasındaki Coinlerin Durumu 

Bu araıkta listelenen kripto paralar küçük ve hacim olarak düşük olmaları nedeniyle listelemenin özellikle dışında tutulmuşlardır. Bunlar her türlü harekete karşı diğer büyük coinlere göre daha az direnç gösterebilirler. Bu nedenle düşüşleri ve yükselişleri çok daha yüksek marjlarda olur. Örneğin, ilk 100’e bakıldığında altı para geçen ay net bir artış kaydettiği görülüyor ama 200lük listeye bakıldığında bu sayının 12ye yükseldiği görülüyor. de bu ise bu tür paralar 12 idi. Binanceye yeni giren Keycoin yükselişine bakıldığında ayı % 182 gibi muazzam bir rakamla kapattığı görülüyor. 

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here