Kripto paralar nasıl üretilir

6
125
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kripto paralar nasıl üretilir

Hızla yükselen kripto nakit sektörünün piyasa hacmi, beraberinde meraklılarının sayısının da artmasına sebep olurken, bu sektörden kazanç elde etme yolarından biridir her geçen gün tanınmaya devam ediyor. Bu yazımızda kripto nakit sektöründen kazanç elde etme yollarından biri olan ”mining” başka bir deyişle kripto nakit madenciliği’ni ele alacağız.

Kripto Nakit madenciliği ( Mining ) nedir?

Mining, umumi anlamda bir bilgisayar ve o bilgisayara yüklenmiş alakalı kripto nakit blockchain (blok zincir) yazılımı kullanılarak, dağınık bir veri tabanında mevcut olan saklanmış verilerin bulunması, açığa çıkarılması için işlemlerinin geneline verilen addır.

Milyonlarca Harften oluşan ve karıştırılmış bir tablo düşünün… Bu tablonun bünyesinde gizlenmiş olan kelimeler ve cümleler olsun. Yapmanız şart olan bu karmaşık yapıdaki kelimeleri bulup açığa çıkarmak için … Ve açığa çıkardığınız her bir sözcük için bir ödül alırsınız. Kripto nakit madenciliğinde de zorluk derecesi her defasında artan seviyeler vardır ve madenciler her bir bloğun kazılmasından ötürü hangi kripto nakit için çalışılıyorsa o kripto nakit biriminden ödül alırlar.

Mining, 2009 seneninde Bitcoin Blockchain’inin aleni kaynak kodlu olarak piyasaya sürülmesiyle başladı herşey. Devamında aleni kaynak kodlu üretimi seçen bir hayli dijital para, üretim halinde Bitcoin’i takip etti. Bu sayede bu yöntemi tercih eden kripto paralar, anonim olma özelliğini taşıdılar.

Bitcoin’den Misal vermek gerekirse, dev mining tesisleri olan firmalar de BTC üretebilirken, evinde kolay bir düzeneğe ve teknik bilgilere sahip insanlar da BTC üretebilirler. Ancak günümüzde, artan zorluk derecelerinden ötürü evde kolay düzeneklerde bitcoin üretimi karlılığından ötürü tercih edilmemektedir. Bunun nedeni, bilgisayar donanımıına yapacağınız yatırım ve aylık elektrik-soğutma gideri, kazanacağınız BTC’lerin değerinden fazla daha düşük olmasıdır.

İlk Zamanlarda, bitcoin üretim zorluk derecesi olabildiğince düşük olduğundan her biçimde mining yapılabiliyordu, ancak zorluk derecesi yükseldikçe Bitcoin madenciliği de popüleritesini yitirmeye başladı. Yıllar evvel ayda belkide onlarca bitcoin kazabilen bir donanım, son zamanlarda belkide 1 yılda 1 tane btc kazamayacak durumdadır.

Toplamda 21milyon tane üretilebilecek olan Bitcoin, bu güne kadar 16milyon 532bin tane üretilmiştir. Uzmanlar 21milyon adetin üretilmesinin 2100 lü seneleri bulacağını hesaplamaktadırlar

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here