Kripto para nedir

9
162
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kripto para nedir

Kripto nakit bildiğimiz nakit birimleri Türk Lirası, Dolar vb. Gibi bir nakit sistemidir. Fakat bu nakit birimlerinden değişik olarak, kripto paranın oluşturulma amacı belirgin kriptografi prensipleri sayesinde olası kılınan bir operasyon ile dijital izlerken değişimi sağlamaktır. Kriptografinin kullanım amacı nakit işlemlerini güvence altına almak için ve yeni paraların oluşturulmasını denetim etmektir. İlk Kripto Para, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. Son Zamanlarda yüzlerce değişik kripto nakit kullanılmaktadır ve bunlar genelikle “alternatif kripto para” olarak isimlendirilmiştir.

Başka Bir deyişle kripto siyah parasal bedeli olan satırlarca koda dönüştürülmüş bir elektrik akımına örnek gösterile bilir . Daha da basite indirgemek gerekirse, kripto nakit dijital bir nakit birimidir.

Hükümetlerin Nakit biriminin bedelini belirlediği merkezi bankaların aksine, hiç bir hükümetin kripto paralar üstünde kontrolü yoktur. Çünkü bu paranın kontrolünü hizmet veren bir merkezi yoktur.

Pek Fazla kripto nakit (Bitcoin, Ethereum vs.) Vakit içinde daha az üretilmek üzere tasarlanır böylece bir piyasa bedeli oluşturulur. Bu, devletlerin kullandığı nakit birimlerine göre değişik bir durumdur. Çünkü hükümet müsait şartlarda, istediği vakit daha çok nakit basabilir ve dolayısıyla enflasyonu arttırabilir. Örnek vermek gerekirse Bitcoin piyasasında ise asla 21 milyondan çok miktarda birim dönüşümü olmayacaktır.

Yüzlerce Kripto nakit türü olmasına rağmen, bunların çoğu iki protokolün birini kullanarak ortaya çıkmıştır; POW veya PoS. Bütün Kripto Paralar, bilgisayarlarını veya ASIC makinelerini nakit işlemlerinin doğrulanmasını ve işlenmesini sağlamak için hazırlamış olan kripto nakit madencileri yönünden muhafaza edilmektedir.

Kripto Nakit Tarihi

İlk kripto para, 2009 seneninde takma adlı bir yazılımcı olan Satoshi Nakamoto yönünden bulunan Bitcoin‘dir. Bitcoin sistem olarak POW kullanır.

Bitcoin’in Peşinden Nisan 2011’de, merkezsiz bir DNS aracılığıyla internet sansürünü zorlaştırmak amacıyla ilk altcoin olan Namecoin kuruldu. Ekim 2011’de ise şifreleme methodu olarak SHA-256 yerine Scrypt kullanarak ilk defa başarılı olan kripto nakit Litecoin kullanıma sunuldu. Bu özellik sayesinde insanlar Bitcoin madenciliği için kullanılan ASIC makineleri gibi hususi donanımlar olmaksızın Litecoin kazabilir duruma geldi.

2013 Sonlarında Litecoin, medya yönünden tanınmaya başladı ve 1 milyar $ piyasa değerine ulaştı. 2011’de kurulan Ripple da Bitcoin ile tıpkı protokoller üzerine kurulmuştur.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

9 YORUMLAR

  1. Gün geçtikçe daha çok enerji harcanması bir zorunluluk değil. Madencilik karlı bir iş olduğu için daha çok kişi madencilik yaptığında blok bulunma süresini yani bitcoin üretim miktarını sabit tutmak amacıyla zorluk seviyesi güncelleniyor.

  2. Bu zamanda hala Kripto paralara güvenmeyenler var. Bazıları konusunda haklı. Ama büyük firmaların, hatta bazı ülkelerin yatırım yaptığı bir para biriminden bahsediyoruz.

  3. yıllardır araştırdım ve bu kripto parayı ve bitcoine bir türlü kafam basmadı valla zor iş ya çok çabuk kazanıp batabilirsin böle bir projede

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here