Kripto Para Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

6
168
kripto paralar
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

 Kripto Para Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Kripto para cüzdanı, Bitcoin gibi dijital para birimlerini depolamak, göndermek ve almak için kullanılan güvenli bir dijital cüzdandır. Çoğu madalyonun bir resmi cüzdan veya resmi olarak önerilen üçüncü parti cüzdanlar vardır. Herhangi bir şifre akışını kullanmak için cüzdan kullanmanız gerekmektedir.

Aşağıda, dijital cüzdanların nasıl çalıştığı ve hangi cüzdanların kullanılacağı konusunda bazı tavsiyeler verilmektedir.

 Kripto Para Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Kripto Para aslında bir cüzdan değildir. Tam tersi, genel bir anahtarın sahipliğini gösteren belirli bir para birimidir. Özel olarak saklanır. Dolayısıyla, cüzdanınız özel ve genel anahtarlarınızı depolar, para gönderir ve almanızı sağlar ve ayrıca işlemlerin kişisel bir defteri gibi davranır.

Hangi Kripto Para Cüzdanını Kullanmalıyım?

Genelde, herhangi bir madeni para için resmi (veya resmen onaylanmış) cüzdan kullanmanızı öneririz. Bitcoin için Bitcoin Çekirdek Cüzdan kullanmayı öneririz. Litecoin için Litecoin-QT öneririz ve Ethereum için Ethereum Cüzdan veya  MyEtherWallet öneririz.

Ayrıca “HolyTransaction” ve “Coinomi” gibi evrensel cüzdanlar yani çoklu para cüzdanları vardır (bunlar kripto para birimlerini çoğunu değil hepsini kapsamaktadır).

Özel anahtarlarınızı doğrudan Coinbase gibi kontrol etmediğiniz gözaltı cüzdanları vardır.

TREZOR  ve Nano S gibi kullanışlı çevrimdışı donanım cüzdanları da vardır (bunlar uzun vadeli saklama için iyi ve çeşitli popüler altınları saklamanıza izin verir).

Kripto para da yeniyseniz, o zaman:

Resmi web sitesinden resmi (veya resmen onaylanmış) cüzdan’ı indirin.

Coinbase gibi bir saklama hizmetine kaydolun.

TREZOR gibi bir donanım cüzdanı satın alın.

Ya da, yukarıda belirtilenler gibi evrensel bir yazılım cüzdan kullanın.

Kendi işlemlerinize ve seçimlerinize göre işinize uyacak uymayacak birçok cüzdan vardır. Seçerken işinize en uygun olanı tercih etmelisiniz.

Kripto Para Güvenli mi?

Kripto Para cüzdanları güvenli olmak için yapılmıştır. Ancak kesin güvenlik cüzdandan cüzdana farklılık göstermektedir. Genellikle, kullanıcı adlarınız ve şifreleriniz gibi, cüzdanınızın güvenliği size en iyi uygulamaları kullanarak gelir. Sıklıkla kullandığınız tek bir cüzdan içinde fazladan koruma katmanları, cüzdanınızı şifrelemek için google kimlik doğrulayıcısı kullanarak bir defada ihtiyacınız olan paradan fazla para tutmamayı önermekteyiz. Çok imzalı işlemleri de kullanabilirsiniz.

Cüzdanınızı ve özel anahtarlarınızı yedeklemek ve şifrelemek akıllıca olacaktır. En az bir yedekleme, bir “basılı kopya” bulunduğundan emin olmalısınız. Cüzdanınızı veya anahtarlarınızı kaybederseniz, ona bağlı olan para birimini kaybedersiniz!

Bitcoin Cüzdanlar Anonim Olmaz mı?

Cevap, şifreli eşitliğin anonim olup olmadığına ilişkin cevabın aynısıdır . Cevap “sahte” dir. İşlem defterlerinin açık kaynak ve kamusal doğası nedeniyle , birinin kimliğini geri teçhiz etmek için (teori olarak) kullanılabilecek az miktarda genel veri vardır. Çoğumuz için cevap bu olabilir, “anonimlere çok yakındır.”

Cüzdan Çeşitleri

Çevrimiçi, çevrimdışı, mobil, donanım, masaüstü ve kağıt da dahil olmak üzere kullanabileceğiniz çeşitli cüzdan türleri vardır. Her “tür”, cüzdanın ne tip bir ortama depolandığına ve verilerin çevrimiçi saklanıp saklanmadığına işaret eder. Bazı cüzdanlar cüzdanınıza erişmek için birden fazla yöntem sunar – örneğin; Bitcoin Cüzdan, bir masaüstü uygulamasıdır ve bir mobil uygulamadır.

İşte Kripto Para Cüzdanının Bazı Türleri:

Masaüstü Cüzdan: En yaygın cüzdan türü. Genellikle bir madalyonun müşterisine doğrudan bağlanan bir uygulama.

Mobil Cüzdan: Bir akıllı telefon uygulamasından çalıştırılan bir cüzdan.

Çevrimiçi Cüzdan: Çevrimiçi cüzdan, web tabanlı bir cüzdan. Bir uygulama indirmezsiniz, daha ziyade veri gerçek veya sanal bir sunucuda barındırılır. Bazı çevrimiçi cüzdanlar, çevrimiçi sunucusuna gönderilmeden önce özel verilerin şifrelenmesine olanak tanıyan hibrid cüzdanlardır. Bazı cüzdan bazıları, kendi özel anahtarlar kontrol etmelerine izin vesayet (doğrudan anahtarlarını kontrol etmiyoruz).

Donanım Cüzdanı: Kripto alış verişini tutmak ve güvenliğini sağlamak için özel olarak üretilmiş özel donanım. Buna USB aygıtları dahildir. Bu cihazlar, işlem yapmak ve veri almak için çevrimiçi hale geldikten sonra nakliye ve güvenlik için çevrimdışı hale getirilebilir.

Paper Wallet : Hem kamu hem de özel anahtar için bir QR kodu yazdırabilirsiniz. Bu hem bir kağıt cüzdan kullanarak dijital para gönderme ve alma olanağı verir. Bu seçenekle, bir kağıt cüzdan kullanarak para biriminizle ilgili dijital verilerin saklanmasını tamamen önleyebilirsiniz.

İPUCU : Çevrimiçi cüzdan kullanıyorsanız, tarayıcı uzantısı kötü amaçlı yazılımlara dikkat edin; çevrimiçi cüzdanınız için, günlük İnternette gezinmekten çok farklı bir tarayıcı kullanmak isteyebilirsiniz.

İPUCU : ” Sıcak cüzdan ” terimi , internete bağlı bir cüzdan tanımlar. ” Soğuk cüzdan ” terimi , internete bağlı olmayan bir cüzdan tanımlamaktadır (örneğin, donanımsal bir cüzdan takılı değil ve kasada bulunur.) Kriptokrasitenin “soğuk depoda” bulunması, bunun bir “soğuk cüzdan” halinde çevrimdışı tutulduğu anlamına gelmektedir. nakit paraların cüzdanında olması, uzun vadede saklamak istediğiniz paraların en çok çevrimdışı cüzdan içindeki “soğuk depoda” tutulması gibi kullanılması istenecektir. Sıcak cüzdanlar “sıcak hedefler” olarak kabul edilir (yani, bilgisayar korsanlarının hedefi). Böylece, bir “sıcak cüzdan “ınız varsa, üzerinde mümkün olduğunca çok sayıda koruma katmanı olduğundan emin olun (iki faktör, güçlü şifre, tüm güvenlik ayarları vb.).

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

6 YORUMLAR

  1. Her zaman hardware bir cüzdan olmalı, her ihtimal düşünülmeli. Bir çok güvenilir borsa var ama hackleme olaylarını duyuyoruz o yüzden garanti iş yapmakta fayda var.

  2. Hangi kripto cüzdanını kullanacağıma tam karar vermedim ama cüzdanların nasıl çalıştığını öğrendim, artık iyi bir araştırma yapıp güzel bir cüzdan bulmam gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here