Kripto Para Bitcoin Gibi Paradan Daha Az Kaynakları Tüketiyor

2
143
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bu haftanın başlarında, sosyal medyada, bitcoin ve Eterum gibi kripto paranın üretilmesi için önemli ölçüde daha az enerji harcadığı yazıldı.

Belki de bu ifadeyi ifade etmenin daha iyi bir yolu, enerjiyi kaynaklarla değiştirmekti, çünkü fiat para birimleri kripto para birimlerinden daha fazla kaynak gerektiriyordu.

Halihazırda, insanların büyük çoğunluğu bitcoin’in elektrik tüketimini Federal Rezerv gibi merkez bankalarında kağıt para üretimi ile kıyaslamakta, el emeği, enerji ve para dağıtmak ve nakletmek için gerekli olan elektriği reddetmektedir.

Fiat, ticari bankalar, merkez bankaları, ATM’ler, zırhlı arabalar, yüz binlerce çalışanı ve diğer şeylerin yanında çalışmayı gerektiriyor. Merkez bankası, bu durumda FED, ABD dolarını sihirli bir şekilde ülkedeki her insana kendi kapılarına dağıtmıyor. FED, ABD dolarını bankalara ve arkadaşlarına dağıtır. Daha sonra, ABD dolarını ekonominin altına düşürme umutlarıyla para dağıtır.

Nakit, işlemek için gerçekten büyük bir altyapı gerektirir. Sadece ABD’de nakit işlemlerini gerçekleştiren 6.000’den fazla banka var. İnsanların çoğu artık fiziksel formda işlem yapmak için nakit kullanmaz. Ödemeleri işlemek için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarına ve JPMorgan, Visa ve MasterCard gibi bankalara güvenirler. Bu şirketlerin ve yüz binlerce çalışanının tükettikleri kaynak ve enerji miktarı, bitcoin’in bankalara karşı enerji tüketimi arasındaki karşılaştırmaya dahil edilmelidir.

Bitcoin eşler arası bir finansal ağdır ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle üçüncü tarafların işlem yapması gerekmez. Alice, işlemi işlemek için madenciler tarafından toplanan memoraya yayınlayarak 100 $ Bob gönderebilir. Buna karşılık, madenciler, blokta yer alan bitcoin ve işlem ücretleri alarak teşvik edilir.

Bu nedenle, kripto-para birimini benimsemek için daha fazla elektrik gerektirdiğini iddia etmek doğru olsa da, bitcoin yaratmak ya da üretmek için, nakit ya da kağıt parası yaratmaktan daha fazla kaynağın gerekli olduğunu iddia etmek yanlıştır; Madenciler, bankaların çoğunun küresel olarak yaptığı işlemleri teyit etmek ve onaylamakla yükümlüdür.

2 YORUMLAR

    • bitcoin kripto para birimlerinden ilki ve en büyüğüdür. binlerce kripto para çeşidi var bunların en bilindikleri litecoin, riple, monero, bitcoin cash,neo, nano, eos gibi sıralanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here