Borsa Nasıl Seçilir?

0
156
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kripto Para Borsası Seçimi

Kripto Para borsası seçimi yapmadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı konular hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bu konuların en başında elbette güvenlik gelmektedir. Daha sonra borsada işlem gören para miktarı, komisyon ücretleri ve kullanıcı arayüzünün kolaylığı önemli diğer unsurlar olarak sıralanabilir.  İhtiyaçlarınıza göre kripto para ticareti yapmak için bu faktörlerden en azından 2sinin olması çok önemli bir durumdur.  Türkiye ve Uluslar arası olarakta 2 ayrı bölüme ayıracağımız borsalar için yukarda sayılan faktörler baz alınmalıdır.

Borsalar ile İlgili Analizlerimize ulaşmak için buraya bakabilirsiniz. 

En iyi Kripto Para Borsasını nasıl seçeceğiniz konusunda size rehberlik etmeye çalışacağız. Öncelikle temel gereksinimlerinizi tespit ederek işe başlamalı ve bunları sağlamayan borsaları eledikten sonra – coinler, alım satım çifti seçenekleri, ve ihtiyaç duyduğunuz veya duyabileceğiniz ileri düzey işlevler ve bunlar için sağlanan desteklerin olup olmadığını kontrol edin.

Güvenlik:

Bir Kripto Para borsasında en önemli şey güvenliktir. Bunun olmadığı bir borsa isterse diğer tüm herşeyi en üst düzeyde sağlasın bir anlam ifade etmemelidir. Paranızı emanet ettiğinizi unutmadan tüm güvenlik prosedürlerinin en katı şekilde uygulanması önemli bir unsurdur. Siz kullanıcılarda bu tür güvenlik önlemlerini kolaylaştırıcı işlemlerden kaçınmalısınız. 2 faktörlü doğrulama ve sms bilgilendirmeleri güvenlik katmanlarının önemli aşamalarıdır.

Teknoloji : 

1- Kripto Para borsasının web adresi HTTPS mutlaka ile başlamalıdır. HTTP olan yerlerde ticaret yapmaktan kaçının. Hatta HTTPS kullanan yerlerin https sertifikalarını inceleyin.
2- İki Faktörlü giriş güvenliği doğrulamasını kullanmalısınız. Bu yöntem için Google authenticator veya aynı güvenlik kriterlerini sağlayan uygulamaları kullandığından emin olun.
3- Kripto Para bakiyelerinizinn soğuk Depolarda ve çevrimdışı saklandığından emin olun.
4- Cüzdanınızda meydana gelen değişimlerin (Para çekme ve Para Yatırma )7/24 Sms ve E Posta olarak size bildirilmesini sağlayın.

Yasal Düzenlemeler :

– Yasal düzenlemeler ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bu nedenle bulunduğunuz ülkedeki bir kripto para borsasını kullanmanız yasal işlemler konusunda daha kolay yol almanızı sağlayacaktır. Merkezileştirilmemiş kripto para borsaları yasal mevzuatlardan kurtulmak içinde kolaylaştırıcı bir yöntem olup bazı ülkelerden yapılan başvuruların kabul edilmediğinide belirtmek isteriz.

Şeffaflık:

– Borsa teknik ekibini ve ortaklık yapısını net bir şekilde ortaya koymalıdır.
– Soğuk Depolama adreslerinin yayınlanması önemli bir avantajdır. Bu şekilde sizde bunları kontrol edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra uzun süre ticaret yapacağınız tutarın üstündeki mevduatı tutmamanız önemlidir. Kripto paraların soğuk cüzdanlarda saklanıyor olsada mevduatınız eğer usdt veya diğer aynı tarz kripto paralarda değilse sağlHer halükarda, ticaret için ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla parayı bir dövizde tutmamak ve ticaret dışında kalan bitcoinleri kendi cüzdanlarınızda saklamakta bir güvenlik unsurudur.

İşle Hacimleri ve Nakit Döngüsü : 

Yüksek işlem hacmine sahip borsalarda kripto para değişimleri hem daha hızlıdır hemde alış satış bandı çok daha yüksektir. Bir paranın hareketi ne kadar yüksek olursa ticaretinin hızıda o kadar hızlı olur. İşlem hacminin yüksek olması fiyatlara yansıdığı için alırken veya satarken büyük fiyat marjları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.
Ayrıca bir diğer nokta ise ticaretin farklı para birimlerinde farklı hacimlerde olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Örneğin BTC / USD her zaman için BTC / EURa göre daha fazla bir hacime sahiptir. Bu sterlin veya diğer para birimleri içinde geçerlidir.

Komisyon Ücretleri :

– Komisyon ücretleri para birimlerine göre değişkenlik gösterir. Bazı borsalarda bu rakamlar çok düşüktür. Özellikle kendi kripto parasına sahip borsalarda ticaret işlemlerinde ödenen komisyonlar hiç göze batmayacak seviyelerdedir. Genellikle bir çok uluslar arası borsada komisyon ücretleri %1in altındadır. Yerel borsalarda bu rakamlar %3e kadar çıkabilmektedir. İşlem hacimleri arttıkça komisyonlar ters orantıda azalırlar.

Kullanıcı deneyimi:

Kişisel bilgilerinizin saklanmasına önem veriyorsanız bunu sağlayan borsaları tercih etmelisiniz.  Borsa Arayüzlerinin kullanılabilir olması çok önemlidir. ayrıca mobil kullanım sağlaması ve uygulamalırının olması önemli diğer bir detaydır. Bitcoin ticareti yapan güvenilir borsaların bir kısmı bitcoin resmi sitesi üzerinden yayınlamıştır.  Borsalarda işlem gören paranın değeri borsa kullanıcısı tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle borsalar arası fiyat farklılıkları söz konusu olabilir.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here