İsviçreli Araştırmacılar 2018’de Bitcoin’de Sert Düşüş Tahmin Ediyor

0
116
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Metcalfe yasası uygulanırsa, Bitcoin fiyatı daha fazla düşebilir, bu tahmin İsviçreli araştırmacılara ait. Bir grup Zürih merkezli araştırmacı, şu anda 124 milyar dolar civarında olan Bitcoin’in piyasa değerinin 2018 yılsonu itibarıyla yaklaşık % 37 oranında daha fazla olmayacağını tahmin eden bir rapor hazırladı. Rapordaki tahmin, Metcalfe yasası olarak bilinen bir teoriye dayanıyor.

Elde edilen bulgular, Bitcoin pazarının dünyadaki geri bildirimleri nedeniyle baskı altında olduğunu ve Bitcoin fiyatının seyrini çizebileceği yönünde. Fakat piyasalar belirsizlikten hoşlanmaz.

Peki Metcalfe yasası nedir? Ethernet kurucusu Bob Metcalfe tarafından 1980’lerde “ağın değeri düğüm sayısı karesiyle orantılıdır” diyen bir teoridir ve “ağ etkisi” olarak da bilinir. Stoklar P / E gibi temellere dayanır. İsviçreli araştırmacılar; Metcalfe yasası uygulandığında, Bitcoin’i değerlendirmenin kolay olabileceğine inanıyor.

ETH Zürih Bulguları

Araştırmalar, ETH Zürih’teki girişimcilik riski profesörü Spencer Wheatley tarafından yönetildi ve Bitcoin kullanıcılarının sayısının Bitcoin değerinde bir artışı desteklemediği yönünde sonuç elde edildi.

Araştırmacılar; “Metcalfe tabanlı analizimiz, Bitcoin pazarı için şu anki seviyenin en az dört katı olan 22–44 milyar USD aralığında mevcut destek seviyelerini gösteriyor” dedi.

Araştırmalar doğruysa, Bitcoin piyasa değeri 2017’de olduğu gibi yükselmeye devam etmeyecektir. Araştırmacılara göre daha da kötüsü ise; BTC fiyatı ile altcoinlerin “yakın ilişkilerini” göz önünde bulundurarak “kısa vadeli diğer kripto para birimlerinin, kendi nispi değerlemelerinden bağımsız olarak, Bitcoin’deki (ve tersi) düzeltmelerden etkilenmesi muhtemeldir. ”

Doom ve Gloom?

Mart ayı raporuna göre; “Bitcoin fiyatında emsalsiz ancak daha önce görülmemiş bir değer tespitini” belirten uzmanlar,  Bitcoin’in “ileriye dönük uzun vadeli yan fiyatların bir kaç aylığına” sahip olabileceği görüşünde.

Mt. Gox, raporda aşağıdakiler de dahil olmak üzere, Bitcoin balonunun patlamasına yol açan diğer bazı önemli olaylara işaret ediyor –

Bitcoin yakıtlı Tasarruf ve Güven Ponzi şeması

Çin’in merkez bankası, finans kurumlarının Bitcoin’de işlem görmesini yasaklaması

Güney Kore’nin Bitcoin değişimini yasaklayacağı yönündeki haberler

Ayrıca araştırmalar, “piyasa kararsızlıklarını uyarmak” için hazırlanmış ve piyasa hareketlerini öngören “Log-Periodic Power Law Singularity” (LPGS) modelini de içene almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here