İran BİT Bakanı, Devletimiz Kripto Para Değişimi İçin Hazır

0
121
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İran Bilim ve Teknoloji Bakanı ülkesinin yerel kripto-para birimi projesinin “deneysel modeli” nin çıkarmaya hazırlandığını söyledi.

Ülkenin merkez bankasının kripto para ticaretini ve yerli bankaların endüstri firmalarına hizmet sunmasını yasakladığı günlerde, İran’ın Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Bakanı Muhammed Azari-Jahromi, yerel bir kripto-para birimi ticaretine hazırlandığını doğruladı.

Cumartesi günü konuşan hükümet yetkilisi, Reuters raporunda belirttiği gibi devlet haber ajansı olan IRNA tarafından aktarıldı:

Merkez bankasının yasağı, dijital paranın iç kalkınmada kullanılmasının yasaklanması veya kısıtlanması anlamına gelmiyor. Geçen hafta, yerel kripto para birimi projesinin ilerleyişini gözden geçirmek için ortak bir toplantı düzenlenerek deney modeli açıklandı.

Şubat ayında bildirildiği gibi, Azhari-Jahromi ilk olarak bir blockchain tabanlı devlet kripto para birimi geliştirme çabalarını ortaya koyduğunu belirterek Devlet kripto girişimi, Tahran’da yerleşik bir devlet bankası olan İran Post Bankası tarafından yönetildiğini söyledi.

İran Bankası’nın yönetim kurulu ile blok zincirine dayalı dijital para birimi ile yaptığı toplantıda, ülkenin ilk dijital parasının pilot uygulaması için gerekli önlemler ülkenin elit kapasitesi kullanılarak belirlendi.

Devlet kripto para projesinin ayrıntıları bilinmezken, ülkenin fiat para birimi olan İran rialinin, ABD öncülüğündeki mali yaptırımların geri dönüşüne dair korkuları nedeniyle nisan ayından bu yana tüm zamanların en düşük seviyesine indiği bir dönemde gelişme gösterdi.

İran’ın kendi devlet kriptosunu araştırması, Venezüella’nın cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun küresel mali yaptırımları ve ablukaları aşmak için parasal bir araç olarak tanımladığı “petrol destekli” kripto-para birimi Petro’nun lansmanını izliyor.

Maduro, kripto-para birimini küresel devlet ticaretine sokmak için, petrolde ödenen ham petrol ihracatı için indirimler sunmanın yanı sıra, kripto para birimini Katar gibi milletlere yapılan bir yatırım olarak sunarak, büyük çaba harcadı.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here