Internet of Things Nedir

2
129
internet of things
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Internet of Things Nedir

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da çok duyacağımız bir kavram Internet of Things…

İlk defa 1999 seneninde Kevin Ashton yönünden bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bu kavramda gelişen teknoloji ile birlikte, ortaya çıkarıldıgı günden daha geniş bir vizyona erişti.

internet Of things nedir, nesnelerin interneti nedir Peki nedir bu “Nesnelerin İnterneti”?

Nesnelerin İnterneti “benzersiz bir biçimde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturulduğu, dünya çapında yaygın bir file ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmalarına” olanak saglıyacak şekilde tanımlanmaktadır. Ayrıca bu kavramı kabaca; türlü haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşecek ve birbirine bağlanarak, izlerken paylaşarak akıllı bir file oluşturmuş cihazlar sistemi olarak da tanımlamak mümkündür.

1991 Seneninde Cambridge Üniversitesi’ndeki yaklaşık olarak 15 akademisyenin kahve makinesini görebilmek için kurduğu kameralı sistem için o günün koşullarına göre değerlendirildiğinde ufuk açıcı bir uygulamaydı. 2001 yılına kadar kullanılan sistem, kahve makinesinin’de görüntüsünü dakikada üç defa bilgisayar ekranlarına gönderiyordu. Çevrimiçi ve gerçek zamanlı olması nedeniyle “nesnelerin interneti” kavramının ilk örneği tarihte yerini aldı.

1999 Seneninde Kevin Ashton, P&G için RFID teknolojisi uygulamasının firmaya faydalarını’da sıraladı ve kullanılmasını önerdi. Önerdiği sistem; “internet of things” kavramını ortaya çıkaran radyo dalgaları ve sensörlere dayalı bir küresel sistem standardı idi.

Günümüzdeki Vaziyet nedir?

Yapılan araştırmalara göre bugün internete 10-11 milyar cihazın bağlı bulunduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2020 yılına gelindiğinde 50 milyar aygıt seviyesine çıkması öngörülmektedir. Tıpkı araştırmalara göre; 2003 seneninde dünyada şahıs başına düşen birbirleriyle bağlantılı aygıt oranı 0,08 iken bu oranın 2020 tahmini ise “6,48”dir. Ayrıca 2020 yılında, 20 tane tipik konut cihazının üreteceği izlerken trafiğinin, 2008 seneninde imal edilen bütün internet trafiğinden daha çok olabileceği tahmin edilmektedir.

Hangi Cihazlar birbirine bağlanıyor?

Nesnelerin İnterneti dendiği vakit tek cihazların internete bağlanması olarak anlaşılması yanlıştır. RFID aynısı algılayıcıların ve tanımlayıcıların kimi cihazlar ile izlerken üretmeleri de bu kavramın içerisindedir.

Nesneler, algılayıcılar ve elektronik devreler ile donatıldığında insanlarla iletişime geçerek vaziyet bilgilerini güncelleyebilecek yetenekler kazanırlar. Mobil ağlar ve internetin gelişimiyle beraber bu nesnelerin bireyler ile iletişim kurmaları kolaylaştı ve insanlar da onları her yerden, her vakit gözlemleme ve denetim etme şansına sahip oldu

25 Yaşındayım Avrasya Üniversitesi Mimarlık bölümün de okumaktayım. 2012 Yılından beri editörlük hizmeti yapmaktayım.

2 YORUMLAR

  1. Nesnelerin internet yada teknoloji ile bir birleriyle birleşmesi gerçekten etkileyici ve önemli bir olay ilk 2000 lerde oluşmasına rağmen günümüzde aktif kullanımı çok fazla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here