Hindistan’da Kripto Para Birimi Değişimi Yasağı İçin Hint Mahkemesine Dava Açıldı

0
109
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hintli bir kripto kuruluşu, kripto para birimi değişim planının yürürlüğe girmeden önce, merkez bankasının bankaları sektöre hizmet sunmalarını durdurma için mahkemeye başvurdu. .

Bankaların kripto para birimi değişimi şirketlerini “anayasaya aykırı” olarak işlemelerini yasaklayan yakın tarihli Reserve Bank of India (RBI) politikasını göz önünde bulunduran Kali Digital Ekosistemleri, merkez bankasının emrini bozmak isteyen Delhi Yüksek Mahkemesi’ne dava açtı.

Kayıtlı özel bir limited şirket olan şirket, Ağustos 2018’de ‘Coin Recoil’ adında bir kripto para birimi değişimi başlatmayı planlamış ve CCN tarafından incelenen yazı dilekçesinde “bu konuda önemli bir yatırım yaptığını” belirtti.

Bununla birlikte, bankaların kripto şirketlerine hizmet vermeyi durdurmaya zorladığı RBI görevi, Kali Digital’in değişimi başlatamayacağı veya işletemeyeceği anlamına geliyor.

Yüksek Mahkemeye verilen dava dilekçesi, doğrudan doğruya Hindistan’ın Maliye Bakanlığı (Maliye Bakanlığı) ve Mallar ve Hizmet Vergisi Konseyi’ni, vergi makamını kripto paranın işlenmesi için uygun GST vergi yasaları getirememekten suçluyor.

Ayrıca dilekçeler, RBI genelgesini bankalara “keyfi ve anayasaya aykırı” olduğu gibi, kripto para birimi başlangıçlarına verilen “farklı muamele” nedeniyle ayrımcı olarak suçluyor.

RBI tarafından ‘kripto para birimini’ tanımlamakta var olan içkin belirsizlik – kripto para birimini neyin oluşturduğuna dair net bir tanım yok – aynı zamanda, söz konusu dilekçenin iddia ettiği gibi hava yolu milinin yanlışlıkla kabul edilebileceği anlamına da gelebilir.

Bankacılık blokajını düzenleyen RBI genelgesi, halkı kripto-para birimi yatırımlarına karşı dikkatli olmaya teşvik eden üç bildiriden sonra geliyor. CCN, ilk uyarıyı Aralık 2013’te açıkladı ve ardından iki ayrı uyarı daha geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here