Hindistan, Bankalarda Kripto Para İşlemlerini Yasakladı

2
122
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hindistan merkez bankası tarafından getirilen yeni tedbirlere göre, Hindistanlılar artık banka hesapları üzerinden kripto para birimini satın alamıyorlar.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Perşembe günü kripto para birimleri ve işlemlerine ilişkin kapsamlı politikasını açıkladı. RBI tarafından düzenlenen kripto para politikasına göre; kurumların müşterilerinin kripto-alım yapmalarına izin vermesini ve bankaları “sanal para birimleriyle uğraşmak ya da çözümlemek” için hizmet sunmalarını yasaklıyor.

Yapılan açıklamada: “Sanal paralarla ilgili çeşitli risklere ilişkin olarak kullanıcıları, sahipleri ve Bitcoins dahil olmak üzere sanal para tüccarlarını sürekli olarak uyarıldı. İlgili riskler göz önünde bulundurulduğunda, RBI tarafından düzenlenmiş kuruluşların, VC’lerle ilgilenen ya da iş birliği yapan herhangi bir şahsa ya da işletme birimine hizmet veremeyeceği yada hizmet sunmayacağı kararlaştırılmıştır. Bu gibi hizmetleri sağlayan kuruluşlar, uygulamayı belirtilen süre içinde sonlandırır” denildi.

Getirilen yasağın ardından, trader’lar artık kripto para birimi döviz kurlarında para birimini yatıramayacak ya da çekemeyecekler, bu da onları Local Bitcoins gibi peer-to-peer (P2P) işlem platformlarını kullanmaya zorlayacak. CoinDance verilerine göre, INR’de yer alan Local Bitcoins işlemleri, haftalık olarak yaklaşık 1 milyon dolarlık bir hacme sahip.

RBI bildirisinde, blockchain teknolojisinin birçok uygulamaya sahip olduğu kabul edilmekle birlikte, kripto para birimlerinin tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve mali suçların önlenmesi ile ilgili bir takım endişeleri dile getirdiği öne sürülmektedir.

RBI açıklamasında, “Sanal para birimlerinin altında yatan teknolojik yenilikler, finansal sistemin etkinliğini ve kapsayıcılığını artırma potansiyeline sahip. Bununla birlikte, Sanal Para Birimleri (VC’ler), çeşitli olarak kripto para birimleri ve kripto varlıkları olarak da bilinir ve diğerlerinin yanı sıra tüketiciyi koruma, piyasa bütünlüğü ve kara para aklama endişelerini de beraberinde getirirler” denildi.

Hindistan’daki kripto-para birimi işlem hacmi, bankaların kripto-para değişimi alışverişlerini finansal hizmetlere erişimini ve yerel bankaların Hint banka hesaplarında saklanan fonlarla ticaret yapma becerilerini kısıtlamaya başlamasıyla son zamanlarda yüzde 90 oranında azalmıştı. Getirilen yasak resmi hükümet politikasında yasalaşmamıştı.

2 YORUMLAR

  1. bazı ülkelerin yasağı haberinizde de belirtiğiniz gibi Hindistan ile devam ediyor,
    ülkelerin yasağından dolayı baya baya değer kaymetmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here