Güney Kore’de, Kripto Para Değişim Yöneticileri Zimmete Para Geçirme İddiası

0
122
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Güney Kore’de, Kripto Para Değişim Yöneticileri Zimmete Para Geçirme İddiasıyla Tutuklandı

Güney Kore’nin,  iki kripto para birimi değişiminden dört yöneticiyi müşteri fonlarından zimmetine para geçirme iddiasıyla tutukladığı bildirildi.

The Wall Street Journal göre, savcılar tarafından cryptocurrency sektörü için yapılan düzenlemeler dikkate alınarak kripto para değişiminden dört yöneticiye Perşembe günü gözaltı kararı verilerek sorgulandı.

Dört yöneticiden ikisi, iki yerli kripto para birimi değişiminin başkanları olduğu ve bunlardan birinin, ticaret hacmine göre Kore’nin beşinci en büyük kripto para birimi olan Seoul merkezli Coinnest’in CEO’su Kim Ik-hwan olduğu bilgisine ulaşıldı. Diğer şüphelilerin ise bilgisine ulaşılamadı.

Savcılıktan bir yetkili, Reuters’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Milyarlarca kazancın (on milyonlarca dolar) müşterilerinin hesaplarından zimmetine geçirilmesi ve kendi hesaplarına aktarılması konusunda sorgulanıyorlar.

Coinnest kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada; özür diledi ve Yönetim Kurulu’nun şüpheli yöneticileri şirketten sildiğini doğrularken, müşterilerin varlıklarını korumaya çalıştığını vurguladı. Açıklamada,  “finans, güvenlik ve teknoloji” alanına işaret edilerek , “müşteri varlıklarını korumaya ve sağlıklı bir ticaret ortamı sağlamaya kendini adamış yeni bir profesyonel yönetim ekibi oluşturuluyor” denildi.

Seul Güney Bölgesi Savcılığı Ofisi tarafından Mart ayı ortalarında Coinnest de dahil olmak üzere üç şifreli borsada bir dizi baskın düzenlenmişti.  Baskınlarda savcılar para transferi makbuzlarına, cep telefonlarına, bilgisayar sabit disklerine ve muhasebe kayıtlarına el koymuştu.

Dört yöneticinin gözaltına alınarak tutuklanmasıyla savcıların daha fazla araştırma yapması için diğer cryptocurrency borsalarını da takibe alacağı ihtimali üzerinde duruluyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here