Güney Korede ICO Yasağına Karşı Baskı Oluşuyor

0
145
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Güney Korede ICO Yasağına Karşı Baskılar Artıyor

Güney Korenin Uygulamış olduğu ICO yasağına karşı ülkenin bir çok grubundan tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak Güney Kore Milletvekilleri ve avukatlar ICO yasağı üzerine yeni bir atak yapmaya hazırlandıkları haberleri geliyor. Politikacılar ve hukukçular, hükümetin 2017 Yılı Eylül ayında ICO’lara yönelik uyguladığı yasağı kaldırmak için adım atmaya başladılar. 

ICO Yasağı ve Nedenleri

Güney Kore 2017 Eylül ayında halkı dolandırıcılık işlemlerine karşı korumak amacıyla tüm ICO projelerini yasakladığını bildirmişti. Bu ilk başta iyi bir amaç için yapılmış gözüksede çok başarılı olabilecek bir çok projeye sekte vurdu.  Bu Nedenle 3 milletvekili 13 Temmuz ve 16’da özel meclis oturumları sırasında yapacakları konuşmalarda bu konuya değinecekleri ICO yasağını iptal etmeyi hedeflediklerini bildirdi.  3 Milletvekilinden 1 İktidardaki Demokrat Partideki Park Yong-jin  Diğer iki milletvekili ise Muhalefet Partileri olan  Kore Özgürlük Partisinden Chung Tae-ok ve Bareunmirae Partisi’nin eski lideri Choung Byoung-gug olduğu biliniyor. 

Daha Öncede Demokrat Parti Milletvekilleri hükümetin ICO karşısında baskısını artırmaya devam etmesi nedeniyle yasağa karşı yasa tasarısı önermişti. 

2018 Mayıs ayında, Meclis’in bir bilişim kolu olan Endüstri 4.0 Özel Komitesi, hükümetin düzenlenmiş ICO’lara izin vermesini tavsiye etti.  Bu arada,  Kore Ticaret ve Sanayi Odası (KCCI) ile bağlantılı avukatları hükümetin uyguladığı yasak nedeniyle oluşan karmaşayı sona erdirmek için kurumsal bir sistem yaratma çağrısı yaptı. 

Yasağa Karşı Tepkiler

KCCI, 11 Temmuz’da ICO Semineri düzenledi. Oda adına konuşan Avukat Yoon Jong-soo, Güney Kore’de ICO’lar için büyük talep var ve onların değerlerinden şüphe duyulmuyor, ancak Yatırımcıları mevcut ortamlarda korumak gerektiği konusunda görüş bildirdi.  Konuşma yapan diğer avukatlar Güney Kore Yasaklarının ICO yönetimi için Şirketleri Deniz Aşırı ülkelere yöneltitğini belirtti. Özellikle bu konuda öneri isteyen girişimcilere Singapurun önerildiğini 2018 Yılı içerisindede en az 44 şirket Diğer Yarı Özerk Şehirlerde ICO’lar başlattıklarını belirttiler.

Özerk Şehirlerin Politikaları

Geçtiğimiz hafta, Seul’in aslında ICO politikasını değiştirmeyi düşünmeye istekli olabileceği, ancak önümüzdeki G20 zirve toplantısından sonra (19-22 Temmuz) harekete geçeceği ortaya çıktı. Buenos Aires’te düzenlenecek zirvede yer alan bakanlar, kripto para birimi ile ilgili meseleleri tartışmaları bekleniyor. Bu arada, Güney Koreli bir eyalet olan Jeju Adası valisi , Bölgenin özel yasasını kullanarak Şirketlerin burada ICO projesi başlatmalarına izin vermeyi hedefliyor.  

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here