Güney Kore, Haziran 2018’e Kadar Kripto Para Vergi Planını Duyurmayı Planlıyor

0
121
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Güney Kore’nin strateji ve finans bakanlığının, bu yıl Haziran ayı sonuna kadar bir şifreleme vergilendirme kanununu duyurmayı planladığı bildiriliyor. Hükümetin 2019 yılında vergilendirmeye başlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde imzalanan Maliye Bakanları toplantısının bu yılki G20 zirvesindeki toplantısının ardından, Güney Kore, G20’nin kendi planı olan kripto sektörü vergi planını, Temmuz 2018’e kadar kripto sektörünün düzenlenmesi için saha önerileriyle birlikte açıklamayı planladığı bildirildi.

Kore’nin yayımladığı Financial News gazetesine göre, Strateji ve Maliye Bakanlığı kefalet kabul edenlerin sermaye kazanç vergisini ve diğer gelir vergilerini vergi planı için olası kapanışlar olarak düşünüyor.

Bakanlıktan bir yetkili şunları söyledi: Belirli bir zaman dilimimiz yok, ancak yılın ilk yarısında sanal para vergisini duyurmayı düşünüyoruz.

Diğer tekliflerin yanı sıra bakanlık, kripto paraların satışı ile elde edilen kar üzerinde bir vergi üzerinde çalışıyor. Kripto işlemlerinden kaynaklanan gelir ‘geçici ve düzensiz’ olarak görülürse, diğer gelir vergisi biçimlerinin dikkate alınacağı bildirilmektedir.

“Sanal bir döviz işleminden doğan gelirleri vergiye almak için, gelir vergisi kanununda vergiye tabi nesneler kategorisinde değişiklik yapılması gerekiyor. Bilgi ve İletişim Bakanlığı’nın Vergi Dairesi, bu yıl Ağustos ayında Ulusal Meclis’teki vergilendirme faturasının revize edilmesi için bir teklif sunması ve 2019 yılından itibaren kripto-para kazanma vergilerinin devreye girmesinin önünü açması bekleniyor.

Güney Kore’nin vergi bakanlığı, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere ülkelere personel göndererek diğer ülkeler tarafından alınan kripto-vergi yaklaşımlarını inceliyor.

Kore makamları, kripto-para birimi işlemlerini normalleştirmeye çalıştıkça, yerel borsa ve kripto işlemlerine ilişkin bir yasağın daha önceki korkularını ortadan kaldıran Finansal Haberler raporu, hükümetin Haziran ayında yapılacak seçimleri takip eden ‘tam ölçekli’ kripto düzenlemesine de işaret ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here