Google Chrome Mağazasından Cryptocurrency Madencilik Uzantıları Yasası

3
138
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Google, tüm madencilik programlarını Chrome Web Mağazası’ndan yasaklayarak cryptocurrency madenciliği uzantılarına darbe indirdi.

Bu uzantılar, son aylarda tartışmasız internet kullanıcılarının cryptocurrency’yı kullanıcı cihazlarını yavaşlatan bir etkinliği olmadan uzaktan kripto-para birimi olarak kullanmalarına yardımcı olan pek çok Chrome uzantısıyla tartışmalı hale geldi. Tumblr yayınlarını yönetmek için tasarlanan popüler bir Chrome eklentisi olan Archive Poster’in, şu anda “kriptojacking” olarak bilinen kötü niyetli bir etkinlik olan gizli ve izinsiz yüzlerce farklı cihazdan Monero Madenciliğin yaptığını tespit etti. Google, Android uygulamasını Ocak ayında milyonlarca cihazı kriptolayarak yakaladı.

Google, zararlı şifreleme uygulamalarını zaten yasaklamış olsa da, son zamanlarda uygulanan yasak, madencilik için tasarlanan tüm uzantıları kaldıran yasağı, hatta bu amaç için açıkça tasarlananlar bile bir adım daha ileriye götürüyor. Google, piyasaya deyimi son zamanlarda kötü niyetli madencilik uzantıları caydırmak için uygulanan, onların yeni madencilik politikaları ile “geliştiricileri Chrome Web Mağazası’na yüklemeyi denediniz madencilik komut dosyaları ile tüm uzantıları “% 90 uyuşmuyor”  diyerek yasağın ardındaki nedenleri özetledi. Dün itibariyle, yeni şifreleme uzantıları kabul edilmiyor ve mevcut uzantılar Haziran ayı sonuna kadar ortadan kalkacak. Google, madencilik dışı işlevlere sahip blockchain uzantılarının şu anda karşılamadığı ve herhangi bir tehdit altında olmadığını belirtti.

Cryptomining uzantıları, geçen yıl sitenin para kazanma girişimi sırasında kullanıcının CPU gücünden yararlanmaya başlayan torrent sitesi The Pirate Bay tarafından popüler hale getirildi. O zamandan beri, kötü aktörler, meşru versiyonların ayakta kalmasını zorlaştıran kötü niyetli uygulamalar ve uzantılar aracılığıyla trendi değerlendirmeyi denediler.

Geçtiğimiz günlerde, kriptolama operasyonlarını gizlemek için Rus nükleer tesisinin , Rusya’nın en güçlü süper bilgisayarlarından birinin yüklü gizli kriptolama yazılımına sahip olduğu ve işletildiği zaman kendi personeli tarafından tehlikeye atıldığı iddia edildi. Nükleer süper bilgisayarın güvenlik amacıyla her zaman çevrimdışı kalması gerekiyordu ve bilim adamlarının bilgisayarı internete bağlamaya çalıştıkları iddiasıyla, anlaşmazlık açıkça ortaya çıktı.

Tesla, son zamanlarda ABD, İngiltere ve Avustralya’da hükümet web siteleriyle birlikte bir şifreleme olayına uğradı, hatta Google’ın kendi DoubleClick Ad hizmeti , madencilik yazılımlarını yasadışı olarak şüpheli olmayan kullanıcılara dağıtmak için kullanıldı. Birçok sıradan internet kullanıcısı, reklamsız tarama için aldığı bazı CPU gücünü feda etmekten memnuniyet duysa da, yasak en az 200 milyon Chrome kullanıcısını başka yerlere bakmaya zorlayacaktır.

Karar; Google’ın Haziran’dan itibaren Twitter ve Snapchat’ın ardından ICO reklamlarını yasaklama kararı sonrasında art arda geldi .

3 YORUMLAR

  1. Google yine kendine yakışanı yaptı. Milyonlarca insan üzerinden kripto para madenciliği yapanlara darbe indirdi. Google ti tebrik ediyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here