Fiyat Düşüşüne Rağmen Perakendeci Bitcoin’i Benimsedi, ABD ve Kanada’da Büyüyor

0
113
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ABD’nin önde gelen elektronik perakendecisi Newegg, Kanada’daki platformuna Bitcoin entegrasyonunu genişleterek, geçtiğimiz hafta başlarında Kanada’da bulunan milyonlarca müşterinin Bitcoinli ürünler için ödeme yapmasına izin verdi.

Newegg CEO’su Danny Lee, şirketin ilk kez bitcoin’i entegre ettiği 2014 yılından bu yana bitcoin değerinin hızla yükseldiğini vurgulayarak, bitcoinin önemli satın alma gücüne sahip olduğunu belirtti.

Lee açıklamasında, “Newegg, 2014 yılında müşterilerine bitcoin ödeme seçeneği sunan ilk büyük şirketler arasındaydı. O zamandan itibaren, bitcoin değeri hızla yükseldi ve bitcoin alım satımı yapan müşteriler oldukça fazla satın alma gücüne sahip oldu. Kanada’daki müşterilerimize bitcoin kabulünü genişletme zamanının doğru olduğuna inanıyoruz ”dedi.

Lee; Bitegay’daki CEO’su Stephen Pair’in, Newegg’e yapılan bitcoin ödemelerini ele almaktan sorumlu bir kripto para birimi ödeme işlemcisi olduğunu belirtti. Ayrıca, Kanada’daki kullanıcılardan gelen kripto paraya olan talebin son birkaç yılda arttığı ve Newegg’in bitcoin entegrasyonunun ülke genelinde bitcoin’in benimsenme oranının da artmasına sebep olduğunu söyledi.

Stephen Pair de açıklamasında “Kanada’da çok fazla ilgi görüyoruz ve Newegg’in sınırın kuzeyindeki bitcoin ödeme seçeneğini uzattığını görmekten mutluyuz” dedi.

Newegg dışında, e-ticaret platformu Overstock, dünyanın en büyük seyahat rezervasyon acentelerinden biri olan Expedia, eGifter, Gyft, uydu televizyon servis sağlayıcısı Dish ve CheapAir de bir ödeme yöntemi olarak bitcoin’i kabul ediyor.

Bitcoindeki  yükselişten önce, Starbucks başkanı Howard Schultz, kuruluşun perakendeci dostu olması ve gelecekte büyük bir miktar işlem için belirli bir işlem kapasitesine sahip olması durumunda gelecekte bir kripto para birimini entegre etmeye istekli olduğunu belirtti.

Bir konferansta konuşan Schultz, kişisel olarak bitcoin’in perakendeciler tarafından benimsenecek global para birimi olduğuna inanmadığını, ancak bir şifreleme parasının perakendeciler tarafından gelecekte kullanılabileceğini belirtti.

Schultz, “Şahsen, blockchain teknolojisinden bir veya birkaç meşru güvenilir dijital para biriminin olacağına inanıyorum. Tüketici uygulamasına ilişkin bu meşruiyet ve güvenin; tüketicinin işlemi gerçekleştiren şirkete olan güvenine ve sahip olduğu bir marka tarafından meşrulaştırılması gerekecek ”dedi.

Visa yönetici ve Bitcoin Vakfı’nın kurucu ortağı Jon Matonis de bitcoin’in küresel bir para birimi olarak meşruiyeti, Goldman Sachs gibi büyük bankalar ve Newegg gibi perakendecilerin bir ödeme yöntemi ve bir para birimi olarak bitcoin kullanmaya devam etmesiyle artmaya devam edebileceğine vurgu yaptı.

Jon Matonis, “Şu anda, piyasanın aşırı oynaklığı perakendecilerin bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerini tam olarak benimsemelerini zorlaştırmaktadır. Ancak, pazar büyüdükçe ve kamu yatırım araçları ve daha düzenlenmiş yatırım kanalları ile olgunlaştıkça, bitcoin perakendeciler tarafından geniş çapta benimsenen küresel bir dijital para birimine dönüşebilir.

Bence yeni likidite getirdiği için içine girmeleri harika. Vadeli işlem piyasaları, opsiyon pazarları geliştirecekler, hatta bitcoin piyasasında faiz oranlarını görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Libor hakkında bir şeyler duymaktayız, bitcoin faiz oranları endeksi Bibor’dur, ”dedi.

Matonis, Bitcoin tabanlı yatırım araçlarının ortaya çıkmasının likidite ve istikrarda genel iyileşmeye yol açacağına vurgu yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here