Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

5
105
bitcoin haberleri
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

2017 yılının en çarpıcı gelişmelerinden bir kaçı kripto nakit dünyasında yaşandı. Yıl başında 963 dolar olan 1 Bitcoin (BTC) fiyatının 19.694 Dolara kadar çıktığını gördük. Onun bir numaralı rakibi Ethereum ise sene başında 8 dolar iken 747 dolara kadar yükseldi. Peki bu iki kripto nakit biriminin arasındaki farklar neler?

Bitcoin ile Ethereum ortasında hangi farkların olduğu, bu kripto nakit birimlerinin nasıl üretildiği ve Blok Zincirlerinin işleyişine dair umumi sual ve problemler olduğunu biliyoruz. Ancak nihayet yılların en kıymetli yatırım aracı haline gelen dev ekonomiye herkezin yargıç olması ve kafalardaki soruların giderilmesi gerekiyor. Bir yatırım yapın ya da yapmayın, teknoloji ve bilişim çağının yeni dünya düzenini takip etmek mühim bir sorumluluktur.

En kolay sorularla ve bu soruların kolay açıklamalarıyla iki şef kripto nakit biriminin farklarına değiniyoruz. Tıpkı vakitte bu yazıda bütün kripto ekonomiye ilişkin esas izlerken düzeyiniz de artacak. Lafı uzatmadan başlayalım.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Aslında bu sorunun cevabını daha evvel pek fazla yazıda vermeye çalıştık. Ama Ethereum ile farklarından bahsedeceksek temelden başlama ihtiyacı görüyorum. O durumda Bitcoin’in belirgin başlı özelliklerini listeleyelim:

Merkezi değildir, herhangi bir müessese Bitcoin’in üretimini eline alamaz, akışını denetim edemez.

Anonimdir, operasyon yapma özgürlüğü kimliklere bağlı değildir.

Şeffaftır, bütün işlemler sistemin içerisindeki herkez yönünden anlık olarak görülebilir.

Tüm bunlar Blok Zinciri olarak bilinen yeni kuşak bilişim teknolojisi sayesinde mümkündür.

Bitcoin’in Blok Zinciri, uygulanan bütün geçerli işlemlerin kaydedildiği bir defter gibidir. Her 10 dakikada bir bütün yeni işlemler bir blok -yani bir zincir halkası- haline getirilip deftere kaydedilir ve kaydedildiği yer her vakit zincirin nihayet halkası ya da deftere eklenen bir yaprak gibidir. Geriye dönük bir operasyon yapılamaz, sisteme aykırıdır. Başka Bir Deyişle defterin yapraklarını kopartamaz ya da içindekileri silemezsiniz.

Bu vaziyet Bitcoin bakiyelerinin vertabanındaki kimi değerlere bağlı olarak kıymet kazanmadığı anlamına gelir. Var bakiyeniz defterdeki bütün bu bilgilerin bilgisayarlar yönünden işlenmesi ile kıymet kazanır. Izlerken arttıkça talep edilen işlemci gücü artar.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

5 YORUMLAR

  1. Çalışma sistemi olarak benzer olsalarda, bitcoin çıktığı yıl itibari ile çok daha sağlam olan bir para birimi , ancak ethereum’da boş olan bir para birimi değil ben ilk başta bitcoine yatırım yapmıştım sonra parayı bölerek hem etheruma hemde bitcoine yatırım yaptım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here