Ethereum Madenciliği

3
154
6-gpu-aluminyum-acik-hava-minaresi-cercevesi-istiflenebilir-madencilik-kazani-kilif-eth-btc-ethereum-858-P-ORG
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ethereum Madenciliği

Kripto paralar ile yeni tanışan arkadaşlar, belirli bir izlerken seviyesinden sonra yada başlangıçta pek fazla Türkçe kaynak olmadığı için madencilik konusunda izlerken toplamakta güçlük çekiyorlar. Derhal derhal herkezin aklındaki sual madencilik nasıl yaparım veya madenciliğin getirisi nekadar halinde oluyor.

Madencilik Gerçekte bir bakıma mantıklı bir vaziyet zira kendi coini kendiniz üretiyorsunuz. Tabiki burada üretim miktarlarıda işin içine giriyor. Ürettiğiniz coin kıymetli bir coin ise zati herkez yönünden imal edilen bir coin oluyor ve bu yüzden üretim sayınız kullandığınız ekipmana göre gün geçtikçe azalıyor. Gelin beraber, Ethereum madenciliğinin tam olarak ne olduğunu inceleyelim.

1-Ethereum Madenciliği

Ethereum, öbür kripto algoritmalarından değişik olarak (Bitcoin : SHA-256, Litecoin: Sycript, DASH: X11) GPU ile madencilik yapılabilen (ASIC değil) ETHASH algoritmasını kullanıyor. Başka Bir Deyişle öncelikle madencilik yapmak istiyorsanız bunun için uygulamanız şart olan ekipmanlar ekran kartları. Bir yandan gerçekte düşündüğünüzde bir ASIC aygıt alıp üzerindeki ASIC çiplerin teker teker bozulmasını bilgi elinizden birşey gelmiyor. Ama ekran kartınız bozulduğunda “Garanti” sürecinden

yararlanabiliyorsunuz. Öte yandan GPU teknolojisi ASIC teknolojisi gibi olmadığından zorlukta logaritmik artışlar yaşanmıyor. Başka Bir Deyişle piyasada bu işi nekadar oluşturan ekran kartı varsa o kart rakamı ile liner orantılı bir biçimde zorluk artışı yaşanırken ASIC aygıt ile mining uygulanan öbür coinlerde bu vaziyet logaritmik olarak ilerliyor.

2- Zorluk ve Hashrate (Kazım Gücü)

Zorluk diye tanımladığımız vaziyet gerçekte belirli bir üretim planlaması oluşturulmuş kripto paranın o sene içerisindeki çok üretimini dengelemek amacı ile kazım gücünüzün eskiye oranla kazım yapamayarak düşüş olması durumudur. Başka Bir Deyişle önceden siz 200Mh/s ile bir ayda 1 Ethereum kazarken. Zorluk artışı ile beraber 200Mh/s ile 0.90 Ethereum kazmaya başlamanız anlamına geliyor. Peki zorluk sebep artıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi belirli bir üretim planlaması mevcut ve sistem size sabit hızda sabit coin avantajını sağlamıyor. Zati böyle bir vaziyet olsa işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız Ethereum (Byzantium) hardforkundan sonra zorlukta ağırbaşlı anlamda bir düşüş oldu yaklaşık olarak 42 birim azalış gözlendi. Başka Bir Deyişle gerçek bir misal verirsek. Fork öncesinde 220Mh/s ile 0.90 Ether kazılırken, fork sonrasında 178Mh/s ile 1 Ether kazılmaya başladı (süre 1 ay). Tabiki bu halde madencileri pozitif yönde etkileyerek iyi bir destek oldu. Peki bu kazım gücü nedir neye göre belirleniyor gelin ona bakalım

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

3 YORUMLAR

  1. Etherum uzun süredir zaten takip ettiğim bir para birim idi bir kaç kez madenciliği yapmak aklıma gelmişti ancak hiç gerçek yapacak şekilde düşünmemiştim bu makaleyede rast geldikten sonra küçük bir sistemle madenciliğe başlama kararı aldım.

  2. bitcoin’in yanı sıra kazım işlemin neredeyse yarısını ayırdım bu kripto paraya.
    kazancı ne olur derseniz, henüz deneme aşamasında olduğum için birşey söyleyemem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here