Ethereum Kurucusu Buterin’den, Ethash ASIC Madencilerine Öneri

0
117
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Etereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethaş ASIC madencilerinin ikinci en büyük kripto para birimi ile uyumsuz hale gelmesini amaçlayan popüler bir öneriye karşı olduğunu dile getirdi.

Ethereum geliştirici Piper Merriam tarafından yayımlanan Eter 959 (EIP 958), Bitmain’in yeni duyurulan Ethereum ASIC madencilerinin cryptocurrency’nin Ethash madenciliği algoritması örneğini değiştirerek eski haline getirme konusundaki ihtiyatlılığı tartışmaya açtı.

EIP 958, Cuma günü düzenlenen ve YouTube’da canlı olarak yayınlanan Ethereum çekirdek geliştiricilerinin en son toplantısının gündeminde yer aldı.

Öneri, Ethereum topluluğunda oldukça popüler. Halen Github üzerinde sadece 46 düşüşe 1.082 upvotes var.

Yapılan toplantıda, Ethereum’un çekirdek geliştiricileri böyle bir anıtsal ve potansiyel olarak kaotik bir değişimi kabul etmekte tereddüt ettiklerini, özellikle de kripto para biriminin uzun vadeli yol haritasının madencilikten ve bir Kanıt İspatına (PoS) bir geçişi içerdiğinden bahsettiklerini söyledi.

Bitmain’in ilk Etash ASIC madencisi olan Antminer E3’ün, geleneksel GPU tabanlı Ethereum madenciliğine göre yaklaşık yüzde 250’lik bir verimlilik faktörü olduğunu belirten Vitalik Buterin, ASIC’ler üzerinde bir savaşı sürdürerek ilgili karmaşıklıkların haklı olmadığını söyledi.

Buterin, “En kötü durum senaryosunun temelinde Bitmain’in bir süre için Ethereum ağının çok büyük bir bölümünü kontrol ettiği gibidir. Bu Bitcoin değil, değil mi? Madenciler burada kontrolde değiller. Eğer çoğunluk hastası olduğunda bir gün gelir ve onu kötülük için kullanmaya çalışırsa, temelde Casper’in gelişimini hızlandırır ” dedi.

Geliştiriciler, Ethash ASIC madencilerinin gelişimine karşı hala harekete geçebileceklerini kaydetti, ancak mevcut geliştiricilerin birçoğunun görüşlerini netleştirdiğini ve hakim duyguların değişip değişmeyeceğini söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here