Ethereum Kullanıcıları, Ethereum ASIC Madencilerini Destekliyor

1
128
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ethereum kullanıcıları, yapılan ankete göre Ethereum ASIC madencilerini eski haline getiren sert bir çatalı benimsemeyi destekliyor.

Ethereum geliştiricisi Vlad Zamfir tarafından Twitter’da yayınlanan ankette, katılımcılardan ASIC madencilerinin Ethereum’un İş Kanıtı (PoW) Ethash madenciliği algoritmasıyla uyumsuz hale getiren sert bir çatala destek verip vermeyecekleri soruldu.

Ankete katılan 4.904 katılımcının yüzde 55’i, Ethereum ASIC madencilerini etkisiz hale getirmek için sert bir çatala destek vereceğini, sadece yüzde 14’ünün ise çatala destek vermeyecekleri yönünde oy kullandı. Yüzde on biri “Karmaşık”, kalan yüzde 20’si ise sadece sonuçları görmek istedi.

Zamfir, anketinin belirli bir öneriyle ilgili olmadığını açıkladı, bunun yerine sadece toplumun duyarlılığını merak ettiğini söyledi.

Uygulama için Özel Entegre Devre (ASIC) çiplerini kullandıklarını söyleyen ASIC’ler, kripto para birimleri için en verimli ve karlı yol oluğunu ifade etti.  Genel amaçlı ve çok yönlü uygulamalara sahip CPU ve GPU çiplerinden farklı olarak, ASIC’ler yalnızca tek bir uygulamada kullanılabilir ve kripto-para biriminin madencilik algoritmasına küçük bir güncellemeyle bile eski haline getirilebilir.

Wall Street araştırma firması Susquehanna, yakın zaman önce yapılan bir Asya gezisi sırasında Çinli madencilik donanım üreticisi Bitmain’in bir Ethereum ASIC geliştirdiğini ve ikinci çeyreğin bitiminden önce göndermeye hazırlandığını doğruladıklarını açıkladı.

Bugüne kadar, Ethereum Classic ve diğer çeşitli madeni paralar tarafından da kullanılan Ethash, algoritmanın GPU çipleri kullanılarak karlı bir şekilde çıkarılmasına olanak veren ASIC dirençli olmuştu.

Bununla birlikte, Bitmain, ASIC pazarındaki en baskın güç olduğundan, yeni PoW algoritmaları için madencilik ekipmanlarının geliştirilmesi, her zaman madencilik merkezileştirme konusunda tartışmalı tartışmalara yol açmaktadır.

Etmain’in bir Ethash ASIC geliştirmesi meraklıdır, çünkü Ethereum – şimdiye kadar en popüler Ethash kriptosunun – bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmasına geçiş yapmayı planlamaktadır. Sonuç olarak, bazı gözlemciler bunu, Bitmain’in ya PoE’den ya da PoS’a geçişin bir başka Ethereum Klasik tarzı sert çatalla sonuçlanacağından emin olduğunu belirtmek için almıştır.

Bununla birlikte, ASIC direncini sürdürmek için sert bir çatal eşi görülmeyecek. Gizlilik merkezli kripto para birimi Monero, XMR uyumlu madencilerin gelişimini engellemek için her altı ayda bir Cryptonight PoW algoritmasının versiyonunu değiştirmeyi taahhüt etmiştir. Yine de, Bitmain geçtiğimiz günlerde bir Cryptonight ASIC geliştirdiğini ve Monero’nun madencileri Monero ile yakınlaşan ağ güncellemesiyle uyumlu hale getiren acil bir önlem ekleyerek silahlarına takıldığını duyurdu.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here