Ethereum ICO Dönemi

2
130
ethereum ico
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Nedir şu ICO (Initial Coin Offering) dedikleri?

Önceki yazımda Ethereum’dan esas bir düzeyde bahsetmiştim. Bu sefer de azıcık ICO kavramından ve bunun sebep Ethereum ile bu kadar fazla duyulmaya başladığından bahsetmeye çalışacağım.

Aklınızda Uygulamaya koyabileceğiniz güzel bir fikriniz mevcut diyelim, bunu hayata geçirmek için nelere ihtiyacınız var? Tabi ki maliyetlerinizi karşılayabilmek için belirgin bir miktar nakit ve zaman!

Peki bunu şu anda girişimciler nasıl sağlıyorlar? şayet köşede biriktirdikleri paraları ya da aileden gelen servetleri yoksa bunun için yatırımcı bulmaya çalışıyorlar. Sonrasında da bütün umutlarını çıkış yapmaya bağlayarak işlerini büyütmeye çalışıyorlar. Elbette herkez için böyle değil, başarılı olan girişimler emeklerinin ve getirdikleri yeniliklerin karşılıklarını almıyor değiller. Ancak bir fazla fikrin de süreç süresince yok olduğunu görüyoruz.

Evet, Başka seçeneğimiz mevcut mı?

Tabi ki var! Anlaması başta güç gelse de blok zinciri teknolojisi ile fazla güzel bir başka seçeneğimiz var. Bu seçenekten bahsetmeden evvel isterseniz blok zincirinin bize ne kazandırabileceğini kısaca hatırlayalım. Tabi bu faydaları geçen yazımda konuştuğum konuların üzerine oturtuyorum, başka bir deyişle odağımız finansal işlemler ve bunların uygulamaları.

Aracısız Ve güvene gereksinim duymuyor; Herhangi bir operasyon sırasında üçüncü şahıslara gereksinim duymadan işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bunu yaparken de tarafların birbirlerine güvenmek zorunda olmadıkları bir sistemde çalışıyoruz.

Transparan Ve değiştirilemez; Blok zinciri üzerinde uygulanan bütün işlemler anlık olarak herkez yönünden görülebiliyor böylece uygulanan işlemleri takip edebiliyorsunuz. (Bitcoin Ticker | Ethereum Transactions) Bunun bir taraf tesiri olarak da bütün işlemlerin geçmişlerini görebiliyorsunuz.

Güvenilir Ve dayanıklı; Merkezi olmayan bir biçimde tasarlanmış bir sistem bulunduğu için yalnızca bir noktadan yönetilmiyor. Böylece bir yalnızca kişi, kurum ya da hükümetin kontrolünde olması teknik olarak olası olmuyor. öbür taraftan bütün veritabanı daimi olarak sistemdeki öbür katılımcılarla paylaşıldığı için bütün veriler dağıtık bir biçimde duruyor. Ben bu makaleyi yazarken dünya üzerinde bitcoin için 9329 adet full node çalışıyordu. Siz bu yazıyı okurken kaç adet çalıştığını da Network Map üzerinden takip edebilirsiniz. Ethereum için de Ether Nodes sitesini tavsiye ederim.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

2 YORUMLAR

  1. Kripto paralarla yavaş yavaş ilgilenmeye başlıyorum, yeni yeni kavramları buradan kolaylıkla öğrenebiliyorum, makaleler sayesinde sanal para birimlerinde kendim oldukça ilerlettim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here