Ethereum Donan Cüzdanlar

4
139
Donan-Ethereum-Cüzdanları
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ethereum Donan Cüzdanlar

Çalışmalar :

Parity bu kritik durumu çözmek için epey gayret sarf ediyor. Detaylı bir rapor üzerinde çalışan Parity için çözüm için maalesef pek yakın gibi görünmüyor.

Programcılar, Cüzdan anahtarlarını almak için Ethereum hard forkunun olabileceği söyleniyor. Muhtemelen 2018 yılının başında, planlanan Constantinople file güncellemesinin bir parçası olarak gerçekleşebilir.

Alternatif çözüm, 2016 yılının EIP156 terkedilmiş fikrine arka dönmek. Vitalik Buterin yönünden önerilen çözüm, kimi sözleşme türlerinde fonların kilidini açmak için fayda sağlayabilir.

Cüzdanlar

Geçtiğimiz Ay bünyesinde Ethereum’un akıllı kontratları üzerinde yeteneklerini test ederken geliştiricinin “yanlışlıkla” yol açtığı bu vaziyet Parity cüzdanlarını etkiledi ve bu vaziyet sonra 160 milyon dolara tekamül eden ether ulaşılamaz bir duruma geldi.

“Ekip Halen fonların kilidini açmayı amaçlarken, kabul gören bir çözüm üzerinde çalışılıyor” – Parity

Bu gelişmenin etkisiyle Bitcoin’in yaşadığı sıkıntılı dönemlerde istediği ivmeyi alamayan Vitalik Buterin ve çalgı arkadaşlara şimdi bu durumu çözmek için gayret sarf ediyorlar. Buna karşın çözüme ulaşmak pek basit olmayacak gibi duruyor. Söylenilenlere göre donan cüzdanlar tekrar kullanıcılara açılması için Ethereum’un yeni bir hard forka giçilmesi gerekiyor.

Yazılımcıların Açıklamalarına göre ise Ethereum’un gerçekleştirmeyi planladığı Constantinople hard forkuna ek olarak gerçekleştirilmesi planlanan bu geliştirme sonrasında cüzdanlara yeniden ulaşılabilecek.

Alternatif çözüm, 2016 seneninde Vitalik Buterin’in önermiş bulunduğu EIP156 çözümüne arka dönmek. Vitalik Buterin yönünden önerilen fikir, kimi sözleşme türlerinde cüzdanların kilidini açabilecek.

Kaybın Reçetesi

Donan Ethereum cüzdanlarında tam olarak 513.774,16 Ether bulunuyor ve bu miktar 587 cüzdana dağıtılmış durumdadır. Böylesine kocaman bir skandalın Ethereum fiyatına tesiri ise hemen hemen sıfır. Açıkçası bu tarz bir problem herhangi kocaman bir bankanın başına gelse o bankanın hisselerinin fazla kocaman oranda gerileyeceğini düşünüyorum. Ethereum’un bu problemi bana kalırsa SegWit2x iptali ile azıcık gölgede kaldı ve böylesine kocaman bir soruna karşın fiyatların hiç etkilenmemesi de kripto nakit tüccarlarının teknik konulara hakimiyet zaafının bir göstergesi.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

4 YORUMLAR

  1. Bu tür küçük bir hata sonucu 160 milyon dolarlık bir kayıp’ın yaşanması gerçekten inanılmaz bir durum, buda bu işte her zaman bir riskin olduğunu belirtiyor, çünkü ne kadar güvenli olsada paramız sanal bir bünye içerisinde barınıyor.

  2. Bu sorunun en kısa sürede çözülmesini umut ediyorum. Gerçekten küçük bir hata nelere yol açıyor. Sanal dünyanın sıkıntıları her an olabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here