Crypto Rebrand sonra Biotech Company Hisse Senedinde de Dalgalanma Var

0
109
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Biotech şirketi Bioptix Inc. (NASDAQ: BIOP), Riot Blockchain olarak yeniden isimlendirileceği ve faaliyetini kripto-para birimi ve blok zincirine dayalı yatırımlara kaydıracağı haberinden sonra hisse senetlerinde artış görüldü.

Biyoteknik endüstrisi için daha önce diyagnostik makine imal eden bir şirket olan Bioptix’in hisseleri, bir önceki ayın büyük bir kısmı için 4 Dolar ile 4,50 Dolar arasında değişiyordu. Ancak, Colorado firmasının atılım yapacağını ilan etmesi üzerine 9 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Bioptix CEO’su Michael Beeghley, bir telefon görüşmesinde Bloomberg’e “Yönetim kuruluna girdiğimde, bir yönetim kurulu olarak karar vermediğimiz bir satın alma işlemi gerçekleştirdiler, bu yüzden bunu kapattık ve odağımızı değiştirmeye karar verdik” dedi  ve sözlerine şöyle devam etti “Sektöre baktık ve“ Buna nasıl katılabiliriz ve paydaşlarımızın internetin başlangıcı gibi bu çok heyecan verici sektöre nasıl katılabileceğini belirttik”

Bioptix tamamen Riot Blockchain’e geçiş yaparken operasyonlarını kapatarak ve biyoteknolojik patentlerini tasfiye ediyor. Yenilenen firmanın endüstriye gireceği ilk adım, şu an toplam işlem hacminde 82. sırada yer alan Kanadalı bir kripto para birimi olan Coinsquare’de, CoinMarketCap’e göre geçen gün 351.000 dolarlık bir milyon dolarlık yatırım olduğu ifade ediliyor.

Ancak yakın tarihli bir Wall Street Journal makalesinde işaret edildiği gibi, blockchain projelerinin çoğu, mevcut teknolojinin kullanamadığı kullanım durumlarını karşılamaktan ziyade bir şirketin “cool faktörünü” artırmaya hizmet ediyor ve bu projelerin büyük çoğunluğu fiili uygulamaya ulaşmakta başarısız olduğu görülüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bazı küçük firmaların hisse senedi fiyatlarını yapay olarak pompalamak için ilk para teklifleri (ICO’lar dahil) ile blok zincir projeleriyle ilişkilendirdikleri yönündeki endişeleri dile getirdi.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, birden fazla tezgah üstü firma için ilk Bitcoin Capital ve Bitcoin Crypto Döviz Değişim Şirketi de dahil olmak üzere kripto yatırımları ile ilgili olarak yer almasıyla ilgili menkul kıymet alım satım işlemleri askıya alındı.

SEC’in, ICO’ların ve blockchain projelerini yakın takibe aldığı için yatırım ve işlemlerde askıya alınma olasılıkları da artabilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here