Çin Polisi 47 Milyon Dolarlık Blockchain Şebekesini Çökertti

3
130
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sahte kripto tabanlı sahtecilik olaylarına önlem alan Çin polisi blok zinciri projesi olduğunu iddia eden 300 milyon RMB değerindeki bir şebekeyi çökertti.

Olaya katılan ondan fazla şüpheliden oluşan bir çete, Çin Para Ağındaki bir rapora göre Çin’in Şangay eyaletinin başkenti Jinan’da polis tarafından tutuklandı. Suçlananların, 2017’de blok zincirden peer-to peer platform olarak gizlenmiş adı açıklanmayan e-ticaret platformunu kurdukları ve blok zincir teknolojisiyle sahtecilik olayları yaptığı iddia edildi.

Programın destekleyicileri ayrıca, Çin hükümetinin, merkezi olmayan teknolojiyi ele alma ve kabul etmede kullandığı ve büyük bir büyüme potansiyeline sahip “blok zincir” ve “büyük veri” şirketi olduğunu iddia eden buzzwords’leri kullandı. Raporda, “Batı Kalkınması”, “Yoksullukla Mücadele” ve “Tek Kuşak ve Bir Yol” gibi diğer terimler yer alıyor.

Çevrimiçi platformu kurduktan sonra, destekleyiciler, üyelik indirimi programlarına karşılık olarak yeni üyelerden yatırımların istendiği bir indirim sistemi sonrasında modellenen beş kademeli bir hiyerarşi kurdu. Farklı üye seviyelerine satın alarak, yatırımcılara sözde blok zincirindeki P2P şirketinin hisseleri ve temettülerinde uygun getirileri görecekleri söylendi.

Jinan polisi, üniversite öğrencilerinin, programa katılan kurbanların önemli bir kısmını oluşturduğunu ortaya çıkardı

Dava, Çin makamları tarafından, kripto para birimi ve / veya blok zincirleme teknolojisi ile desteklenmekte olan hileli şemaları daraltmak için giderek artan bir yayından kaldırma listesine katılıyor. Bu talimat, Çin’deki çok sayıda piramit şeması tespit edildikten sonra bu yılın başlarında Çin’in Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından verildi.

Nisan ayında, Çin’in merkezindeki Shaanxi eyaletinin başkenti Xi’an’da bulunan Çin polisi, DBB’nin kurucusu olan ‘DBTC’ kurbanlarını tutukladı. Bu platformda, 13.000 kayıtlı kullanıcıya, iki haftada bir milyon RMB (13 milyon $) yatırım yapıldı.

Geçtiğimiz hafta, OneCoin için Çin’den “Weika Coin” i içeren çok katmanlı bir çok seviyeli pazarlama (MLM) planına ilişkin iki yıllık bir araştırma, yaklaşık 120 tutuklama ve 98 kovuşturmayı yaklaşık 2.3 milyar dolarlık yerli OneCoin operasyonuna götürdü. Araştırmacılar, soruşturma ve müteakip yayılmanın Çin’deki Hunan eyaletinde görülen en büyük MLM planı olduğunu iddia etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here