Büyük Bütçeli Havayolu Air Asia, ‘BigCoin’ Adıyla Kripto Para Geliştiriyor

0
109
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Popüler bütçeli havayolu Air Asia, BigCoin adlı tescilli bir kripto para birimi ile fintech sektörüne girmeyi planladığını doğruladı.

Nikkei Asian Review ile röportaj yapan Air Asia kurucusu ve CEO’su Tony Fernandes, şirketin ilk para teklifini (ICO) görecek olan özel bir kripto para birimi olan BigCoin’in piyasaya sürülmesinin yanı sıra yeni pazarlara açılma planının altını çizdi. Air Asia kendi blok zincirini geliştirdiğini veya BigCoin için mevcut bir blockchain platformunu kullanmayı amaçlıyor.

Malezya’da bulunan Air Asia, yolcu trafiğiyle güneydoğu Asya’nın en büyük bütçeli havayolu şirketidir. Havayolu sık uçuş noktalarını BigCoin’e çevireceklerini belirten Fernandes, havayolu şirketinin bilet fiyatlarının bu aydan itibaren para birimleriyle birlikte BigCoin’de de ortaya çıkacağını açıkladı.

Kripto para brimlerini ‘denizaşırı gelirden kur dalgalanma riskini hafifletme’ aracı olarak gören Fernandes, BigCoin’in kendi operasyonlarının ötesinde üçüncü taraf işletmeler tarafından kabul edilmesini öngörüyor. Piyasaya sürüldükten sonra, müşteriler, BigCoin’i 3-6 ay içinde uçak içi yemek, koltuk güncellemeleri ve diğer hizmetleri ödemek için kullanabileceklerini ekledi.

Air Asia; ilk olarak 2017 ortalarında, 60 milyonu aşkın yolcu için uçak ve finans hizmetleri sunmayı ve uçuş satın alımlarını kolaylaştırmayı amaçlayan ‘ Büyük ‘ adlı Fintech programını duyurdu . Fernandes, geçtiğimiz ay döviz ve uzlaşma risklerini sınırlayacağını düşündüğü bir başlangıç ​​para teklifine (ICO) yönelik planları açıkladı.

AirAsia bu sene Singapur Havayolları’nın beğenisine katılarak sık uçuş programları için blockchain teknolojisine erişiyor. Singapur’un ulusal havayolu şirketi, özellikle, dünyanın ilk blockchain tabanlı havayolu sadakati dijital dediği şeyin lansmanından önce Şubat ayında teknoloji ortakları Microsoft ve KPMG ile başarılı bir kavram kanıtı (PoC) sonrasında kendi özel blok zincirini konuşlandırma planlarını duyurdu. Perakende müşterilere Ağustos 2018’de sunulacak olan blockchain dijital cüzdan mobil uygulaması, yolcuların perakende satış yapan işyerlerinde satış noktalarında hava millerini değer olarak harcamalarına olanak sağlayacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here