Borsa’da Bitcoin Fiyatı İçin Ölçüm Ne Olabilir

0
114
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tüm dijital varlıklar gibi, bitcoin fiyatı da oldukça değişkenlik gösteriyor, ancak geleneksel finans piyasaları için bir bütün olarak daha geniş sonuçlar doğurabilecek olan bu dalgalanmadan şaşırtıcı bir model ortaya çıktı.

CBOE Volatilite Endeksi ya da VIX, uçuculuktan kaynaklanan piyasada yatırımcı korkuları tüccarlarda bir izlenim bırakmış ve uzun süredir genel piyasadaki uçuculuk ölçüt olarak alınıyor.

VIX analisti ve Hissedarı Zırh Yatırımları Başkanı Brian Stutland – “The Fear Comchant” (“The Fear Merchant”) olarak da bilinir – bitcoin fiyatının VIX’yi bir ay önceden tahmin ettiğini düşünüyor ve ekliyor; “Şu anda 30 gün önce, 30 gün önce VIX ve bitcoin arasında piyasada kredi riskini ölçmeye başlayan büyük bir korelasyon var. Bu kripto para bir yana oluyor. Bankacılık sektöründeki kredi riskinden kendinizi riske atmanın bir yolu haline geliyor. ”

Kripto para birimleri büyük ölçüde düzensiz olduğundan ve yatırımcıların paralarını bilançolarının bilançosundan çıkarmasına ve kredi risklerini azaltmalarına izin verdiğinden Stutland; paralarını “off-grid” pozisyonunda borsadan güvenli bir sığınak olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

“Bitcoin, yatırımcıların paralarını temel olarak banka bilançosundan ve kendi cüzdanlarına taşımaları için bir yol” diyen Stutland; “Esasen paralarını yastıklarının altına sanal para birimi biçiminde depolamak.” Şeklinde güvenli liman olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin’in uçucu bir kripto para birimi olarak ününü göstermesi hisse senedi yatırımcılarının daha istikrarlı bir sığınak lehine yapacağı izlenimini verirken, SEC Başkanı Jay Clayton bu günlerde bitcoin’in VIX’den daha az uçucu olduğuna işaret ediyor.

Clayton, “Kısa bir süre önce, bitcoin’deki volatilite, VIX ürünü gibi diğer menkul kıymetlerde görülen dalgalanma kadar büyük değildi.

Kredi riskinden kaçınmanın yararları ve borsaya kıyasla bitcoin tarafından sağlanan medyan istikrar, borsada bitcoin’i öncü bir göstergeye çevirmiş olabilir.

Eğer doğruysa, imalar çok büyüktür, yani bitcoin fiyatı aslında yatırımcıların borsa davranışlarını tahmin edebilecekleri bir işarettir. Kredi riski arttıkça, piyasadaki oynaklık da geçerli. Analiz doğru olup olmadığını zaman gösterecek, ancak eğer hisse senedi piyasası önümüzdeki birkaç hafta boyunca düşüş eğiliminde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here