Bolivar, Bitcoin Ticaretinde günde 1 Milyon Dolarlık rekoru geride bıraktı

1
137
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Venezüella’nın ekonomik durumu, geçtiğimiz yıllarda istikrarlı bir şekilde azalmış ve Venezüellalıları kripto dövizlerine yöneltmiştir.

 

VeneBloc verilerine göre, Bolivar -bitcoin piyasası geçtiğimiz günlerde yeni bir rekor kırdı, çünkü 17 Nisan’da milyarlarca dolarlık parseller bitcoin ile değiştirildi.

 

VeneBloc, Güney Amerika ülkesinde eşler arası değişim LocalBitcoins üzerinde yapılan işlemleri izler. Şu anda, dolar başına 800.000’den fazla vade oranını yayınlıyor. Hükümetin 2003 yılında sıkı döviz kontrollerini uygulamaya koyması nedeniyle Venezüellalılar kriptolara yöneliyorlar.

Bu kontroller, yasal oranlarda doların satın alınması için devlet onayını alamayan bireylerin ve işletmelerin karaborsaya dönüştüğünü görmektedir. Kripto para birimleri Venezüellalıların yabancı mallara ulaşmalarına yardım eder ve hükümet başarısızlıklarından etkili bir şekilde kurtulur .

 

Geçen yıl 10.000’den fazla kullanıcısı olan Venezüella merkezli cryptocurrency brokerliği Cryptobuyer’ın kurucu ortağı Jorge Farias şunları söyledi:

 

“İşlem birkaç dakika sürüyor, komisyonumuz bankalardan yüzde 3 – 7 daha düşük ve döviz kuru bizim arz ve talep tarafından düzenleniyor, resmi daha gerçekçi kılıyor”

 

Venezüellalıların resmi döviz piyasalarına sınırlı erişimi vardır, bu da fiat paralarının değerinin ne olduğunu anlamayı zorlaştırır. Cryptocurrency exchange’leri, onlara, dolar açık artırmalarını ve WhatsApp gruplarını takip eden web siteleriyle birlikte burada yardımcı oluyor.

 

Venezüella’daki fiyatlar bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 454 artarken , son 12 ayda yüzde 8,900 arttı. Hiperinflasyon, ülkeyi ekonomik çöküşün eşiğinde bıraktı; bu, hükümetin görünüşte ele alınmadığı bir sorundu.

 

Bunun yerine, Venezüella hükümeti, Rus Cryptocurrency ve Blockchain Association’dan “Satoshi Nakamoto Ödülü” nü alan Petro (PTR) petrol destekli kripto-para birimine odaklanıyor. Petro, ilk satış satışıyla, dünya genelinde yatırımcılardan 5 milyar dolardan fazla para topladığı söyleniyor.

 

Ülkenin Ulusal Meclisi ve diğer kurumları, Petro’nun satışına gölge düşürürken, bazı analistler bile var olduğundan şüphe ediyorlar. Bu arada ülke, bunun ihracat için ücret alabileceğini ima etti ve devlete ait işletmelerin bunu kabul etmesini talep etti ve bu da talep yaratabilirdi.

 

Ülkenin Blockchain Gözlemevi’nin yönetici sekreteri Daniel Peña, ekonomisine gelince, petrol destekli kripto para biriminin “üç ila altı ay içinde ” olumlu etki yapacağına inandığını açıkladı . Ülkenin Cuatro F gazetesine verdiği röportajda şunları söyledi:

 

“Birçok avantaj var, aralarında Venezüella ekonomisinin enflasyonist düzeni çöküyor. Çalınan veya çalınan biletler, çünkü ele alınması güvenli ve daha fazla işlevselliğe sahip bir dijital para birimidir. Aracılar ortadan kalkacak, bu yönelimli bir satın alma olacaktır. İşlemler için bekleme süresi azaltılacaktır, çünkü bankacılık sisteminden daha hızlı olacaktır. ”

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here