Bitcoin’in Yok Olmasına Bu Yollar Sebep Olabilir

16
130
Bitcoin’in Yok Olmasına Bu Yollar Sebep Olabilir
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İhtimallerden bahsediyoruz fakat gerçekleri konuştuğumuz zaman Bitcoin’in bu zamana kadar 245 defa öldüğünü görebilirsiniz. Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin hayatımıza gireli 10 yıl oldu. Bitcoin her ne kadar bu 10 yıllık süreçte hala hayatta kalmayı başarıyor olsa da çöküşü hakkında yorum yapan ve ihtimal yürüten çok fazla kişi var. İşte Bitcoin’in yok olmasına sebep olabilecek yollar. Bitcoin Yok olabilir mi?

Bitcoin Yok olabilir mi?

1-Kıyamet

Yaşanma İhtimali Sıfıra yakın

Ani Ölüm Etkisi

Eğer dünyadaki bütün interneti, elektriği ve komünikasyon  bağlantılarını yok edersek Bitcoin ağında yer alan düğümler birbiriyle haberleşemezler. Bu yüzden sistem kullanılamaz hale gelecektir.

2-Kritik Bug

Yaşanma İhtimali Düşük

Ani Kopukluk Etkisi

Bu senaryoda ise Bitcoin güncellemelerinden birisi bug barındırabilir. Bu bug bütün sistemi riske atacak kadar büyük bir bug olacaktır. Bütün topluluk kodları düzeltme evresinde uzlaşmaya varsa bile fiyatlarda bir dibi görme yaşanabilir.

3-Devletler Ensemizde

Yaşanma ihtimali düşük – Orta seviyesinde

Ani Kopukluk etkisi

Bitcoin merkezsiz bir sistem olduğu için hükümetler direk olarak Bitcoin’i yok edemezler. Fakat Bitcoin’in kullanımını devletler kendi alanları içerisinde kısıtlayabilir ve kontrol altına alabilirler. Örneğin kripto para şirketlerine bağlı olan banka hesapları kapatılabilr. Açılmasının da önüne geçilebilir.

4-Büyük Boyutta Hack Saldırısı

Yaşanma İhtimali orta – yüksek seviyesinde

Geçici Çöküş Etkisi

Bu senaryonun farklı birkaç şekilde gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Bunlardan birisi; Bitcoin ağı içerisinde yer alan kötü niyetli kişilerin direk olara protokolün kendisini ele geçirmesidir. Bu saldırı her ne kadar teorik olarak muhtemel gözükse de hayata geçme ihtimali çok düşüktür.

5-Daha İyi Kripto Para

Yaşanma İhtimali Düşük – Orta Seviyesinde

Yavaş Kopukluk Etkisi

Daha iyi bir kripto paranın Bitcoin’in yerini aldığını düşünebiliyor musunuz? Örneğin madencilik açısından daha fazla kar sağlayan bir para… Böyle bir durum yavaş yavaş Bitcoin’in sonunu getirebilir.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Başkanı

16 YORUMLAR

  1. Evet bitcoin için bunlar etken olabilir ama zannetmiyorum. Son zamanlarda bir çok coin benzeri şirketler açıldı gerçi şirketlermi bilmiyorum 🙂

  2. çöküş düşme belki olabilir ama yok olacağını zannetmiyorum. eğer öyle bir durum olursa John McAfee yi televizyonda ne şekil görürüz bilemiyorum doğrusu :))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here