Bitcoin’e yasak gelebilir mi?

2
111
noban
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin finansal piyasalarda 10 yıldan fazla süredir dolaşıyor. Ancak günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan Bitcoin pek çok ülkenin hedefi haline Geldi. Bitcoin’e yasak gelebilir mi? Neredeyse her ülke Bitcoin’e vergilendirme getirerek bu alanda kazanç sağlayan yatırımcılardan vergi almanın peşine düştü.

Bitcoin herhangi bir devlete kuruluşa ya da şirkete bağlı olmadığı için yatırımcılar gönül rahatlığı ile kripto para alımı yapıyordu. Aancak kripto paraya artan talep sonucunda hükümetlerde vergilendirme sistemini devreye sokarak kripto para yatırımı  yapan kişileri tespit etmeye başladılar ve bu alan da çalışmalar yaparak vergi kanunları çıkarmaya başladılar.  Bu elbette kripto para yatırımcıları için oldukça kötü bir durum ve bazı yatırımcıların aklında herhangi bir hükümet bitcoin’i yasaklayabilir mi sorusu geliyor.

‘KRİPTO PARA’ VERGİSİ

Asya ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede Bitcoin gibi merkez olmayan bir para birimine karşı önyargılar. Çin hükümeti çıkardığı yasa ile birlikte pek çok kripto para alınabilen internet sitesini yasakladı.  Yerli ve yurtdışı merkezli tüm kripto para satışı yapan internet siteleri Çin hükümeti tarafından engellenerek vatandaşların kripto para alımı yasaklandı.  Çok kısa bir süre önce Hindistan’da da vergi yasası devreye girdi ve 100 bini aşkın insan kripto para yatırımı yaptığı gerekçesiyle vergi vermek zorunda kaldı.  Herhangi bir ülkenin hükümeti bitcoin’i yasadışı olarak kabul ederse ya da bir Bitcoin’i yasaklamaya kalkarsa ne gibi durumlar yaşanır? Kısaca bundan bahsedelim.  Sizler bitcoinlerinizi tutmuş olduğunuz kişisel cüzdanlarınızı devlete vermediğiniz sürece herhangi bir şekilde el koyması imkânsızdır.

Ancak yine de belirtmekte yarar var ki hükümetlerin ortaya koyduğu kanunlardan sonra kripto para yatırımı yapmak eskiye oranla çok daha zor bir hal alacak.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

2 YORUMLAR

  1. Bazı bölgelerde bitcoine bunun gibi yasaklar getiriliyor ancak ben yasakların çok uzun süreceğini sanmıyorum piyasaya böyle köklüce bağlanmış olan bir para biriminin yasak olması ekonomik alanda bir çok çöküş demek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here