Bitcoin Yasal mı?

4
147
752x395-bitcoin-nedir-yukselisi-durdurulamayan-bitcoin-yasal-mi-1496733163345
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin kullanımının yasallığı konusunda sorularınız olması anlaşılabilir. Platform, fiat para birimini yöneten geleneksel yönetmeliklerden ve düzenlemelerden yepyeni bir paradigma getirdi. Bitcoin, yasal ihale olarak yanlış yönlendiren “para birimi” nin bariz bir örneği olan yasadışı sahte paradan farklı olarak, tamamen farklıdır.

Bununla birlikte, düzenlemeye gelince, görünüşte gri bir alanda çalışır. Bununla birlikte, bu endişelerin birçoğu, yasaların açıkça ihlali yerine, Bitcoin’i yöneten yanlış anlaşılmalara ya da somut kuralların eksikliğine kaynar. Bitcoin ile kanun arasındaki ilişkiyi kuşatan soru gerçekten dijital para biriminin nasıl kullanıldığına bağlı.

Artık yok olan İpek Yolu’nun ün kazandığı bu yana, düzenleyici kurumlar Bitcoin’in yarı gizli ve ademi merkeziyetçiliğinden endişe duyuyorlar. ABD’de olduğu gibi diğer ülkelerde de yetkililer, platformun kara para aklama ve takip edilmeden yasadışı malların satın alınması için kullanılabileceğinden korkuyor.

Bitcoin’in yetkili makamlarla olan itibarına yardımcı olmak, kullanıcıların yasadışı malları satın alabilecekleri bir dijital pazar olan İpek Yolu için bir ödeme hizmeti olarak görülmesiydi. İnsanlar Bitcoin’i açıkça yasadışı faaliyetlere katılmanın bir yolu olarak kullanıp kullanmamak, dijital para biriminin kendisini yasadışı yapmaz. Bitcoin, nakit ya da altın karşılığında olsun, faaliyetin yasa dışılığı konudur. Bununla birlikte, bitmiş yoldan meşru amaçlarla kullanıldığında bile, kurallar biraz daha karmaşıktır.

Bitcoin Yasal mı?

ABD Hazine Departmanı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı’na göre, 2013 yılı itibarıyla, iyi huylu malları ve hizmetleri satın almak için bitkinin kullanılması yasa dışı değildir. Bununla birlikte, bitkisel yağları mayınlarcasına ve geleneksel para birimi karşılığında ticaret yapanlar veya bitkisel dolumların alındığı ve satıldığı alışverişi yürütenler “para vericiler” olarak etiketlenir ve bu tür faaliyetleri yöneten özel yasalara tabi olabilirler. Bugüne kadar, bu kanunlar, nabzı kullanmaya karşı yapılan baskıya nadiren uygulanmaktadır.

Vergilendirmeye gelince, IRS, hisse senetleri ve tahviller gibi federal vergi amaçları için bit eşi ve diğer sanal para birimlerini görür ve federal vergi yasası, satın alanlar ve / veya satıcıların kendisine böyle davranması gerektiğini belirtir. Dünyanın başka yerlerinde, Bitcoin’in yasallığı farklı şekilde görüntülenir, ancak çoğunlukla yasadışı satın alımlara veya etkinliklere bağlı olmadığı sürece nispeten güvenlidir.

Birçok ülke, sabit para cezası ve diğer dijital para birimlerinin düzenlenmediğini ve resmi olarak onaylanmış para birimleri olarak bulunmadığını belirten bildiriler yayınladı: kullanıcıları risk altına sokabilen ancak herhangi bir yasayı ihlal etmeyecek bir durum. Bitcoin, İzlanda gibi bazı ülkelerde tamamen yasadışıdır.Bitcoin’den nereye ve nasıl yararlanacağınıza bağlı olarak, dijital para birimiyle ilgili en son düzenlemeler hakkında güncel bilgi almak önemlidir. Kanunlar sınırların ötesinde değiştikçe, yönetim organları ve giderek artan bir şekilde platform popülerlik kazanırken, bitcoin yasallığı hakkında sorular gündeme getirilmeye devam edecektir.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

4 YORUMLAR

  1. Bitcoine ilk başlarken en çok merak edilen sorulardan biride bu, insanların yatırım yaptıkları şeye güvenmesi gerekiyor haliyle yasal olmasıda çok önemli bir nitelik, yasak olan bir para birimine yatırım yapmayı pek çok kişinin düşüneceğini sanmıyorum. Yasal olması güven veren en büyük etkenlerden biri bence.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here