Bitcoin ve MarketCap Analizi

0
241
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bitcoin Analizi ve Altcoin Analizleri

Bitcoin geçen hafta içerisinde 6750 dolar seviyesinde uzun bir süre kaldı. Bu süreç içerisinde hacimsizlik nedeniyle güçlü bir atak yapamamasının olası sebeplerinden birisi satış baskısının artması idi. Bu olasılığın gerçekleşmesini bekler iken marketcapten bir anda 20 Milyar doların çıkması başta bitcoin olmak üzere tüm kripto paraları %10lara varan kayıplara sürükledi. Öncelikle 6400 ve sonrasında 6150 seviyesine kadar gerileyen bitcoin şimdi tekrar toparlanma sürecine girmiş gibi görünüyor.

Haftalık  Değerlendirmeye baktığımızda karşımıza çıkan başlıca sonuçları 3 madde olarak derledik.

Bitcoin fiyatı 6,100 ABD Doları’nın altında işlem gördükten sonra geri döndü.

Eteryum fiyatı, 425 USD desteğinin üzerinde pozitif işaretler gösteriyor.

Bitcoin Gold, DASH, ONT, ZRX ve VERI %6 civarında yükseldi. Trx, Wan, İns ise %10 civarında düşüş gösterdi.

Market Genel Değerlendirme

Bitcoin fiyatı 6,100$ seviyesinin sınırına kadar gerileyerek önemli bir destek noktasından yukarı geri dönüş yapmış görünüyor. BTC / USD bandına bakıldığında geri dönüşün olumlu sinyalleri görülmektedir. BTC Fiyatı an itibari ile 6,250 Dolar seviyesinde parelel seyretmektedir. Ethereum önemli bir destek olan  420 USD altına inmesine neden olacak bir düşüş yaşadı ama kısa sürede gelen alımlar ile bu seviyenin üstünde tutunmayı başardı.  Bitcoinin yükselişine müteakip bir çok altcoin yaşadığı kayıpları kapatmaya ve pozitif sinyaller vermeye başladı. Bitcoinin bitcoin 6,300 dolar üstüne çıkıp burada tutunması alt coinleri hareketlendirip üste taşıyacaktır eğer herhangi bir olumsuz durum olur ise ilk düşenler yine alt coinler olacaktır.  Eğer bir piyasa yapıcı değil iseniz Ayı piyasasının en önemli kuralı kaybetmemek veya az kaybetmektir.

Bitcoin Fiyat Analizi 

Bitcoin fiyatı haftalık 6,070 dolar seviyesine kadar gerilediği bir haftada tekrar 5800 seviyesinin test edilip edilmeyeceği beklentisi ağır basmaya başlamışken net alımlar sayesinde bir toparlanma yaşadı ve 6200 direnç seviyesinin üstünde tutunmayı başardı.  seviseviyesine kadar geriledi. yakın bir haftada yeni bir düşüş yaşadı ve keskin bir toparlanma kaydetti. BTC / USD bandında oluşan zararların bir kısmı 6200 üstüne çıkış ile birlikte telafi edilsede henüz önümüzde ciddi bir 6400 direnci durmaktadır.
Tüm bunların dışında Bitcoin alış ve satış durumlarına bakıldığında Bitcoinde 6300 seviyesinde ciddi bir satış baskısı oluşmuş durumda. 6300 seviyesini geçmekte zorluk yaşandığı görülüyor. Bu direncin kırılmasını sağlayamadıkları taktirde BTC fiyatı 6000 seviyelerine tekrar gerileyebilir.

Bitcoin için izlenecek destek noktaları

6,150 USD, 6,070 USD ve 6,020 USD’dir.

Ethereum Fiyat Analizi 

Ethereum fiyatında yaşanan gelişmelerde bitcoindeki hareketlere paralel olarak devam etti. Haftalık bantta 420 $ altına inen ETH bu nokta güçlü bir alım desteği ile toparlanma şansı yakaladı. ETH / USD paritesinin destek bulması market hacminin düşük olmasının etkisiyle sınırlı kaldı ve 425 dolar seviyesine kadar çıktı.  Eth Fiyatı an itibari ile 437 seviyesinde işlem görmektedir. Bu seviyenin üstündeki direnç noktası olarak karşımıza 442 dolar çıkmakta bu bölgede direnç kırılsa bile 450 dolar seviyesinde ciddi bir satış baskısı görülüyor.

Bitcoin Cash Fiyat Analizi 

Bitcoin Cash fiyatı keskin bir düşüş ile 870 dolardan 670 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Daha sonra keskin bir yukarı ivmelenme ile tekrar 700$ dolar üzerine çıkmaya çalıştığını görüyoruz. BCC eğer 700 Dolar üstünde 1 saatlik bir tutunma sağlayabilirse bu direncin kırıldığı ve sonraki hedefin 720$ dolar olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  BCH / USD, 720 Dolar seviyesinin üstüne çıkmak için güç toplamaya çalışsada bunu başaramaması halinde 660 dolar seviyesini görmemiz olasılık dahilindedir.

Ripple Fiyat Analizi 

ripple
Ripple Fiyat Analizi

Ripple fiyatı, 0,42 Cent seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bu seviyede alışların yoğunlaştığı görülüyor. XRP / USD paritesine bakıldığında yukarı yönlü bir eğilim olsada henüz önündeki satış baskısını kırdığını söylememiz çok olası değil. 0,45$ seviyesinde oluşan güçlü satış baskısını kırması halinde yukarı yönlü hareket devam edebilir aksi taktirde tekrar 0,42 seviyesine inmesi olasıdır.

Alt Coinler ve Genel Market Analizi 

Altcoin analizine baktığımızda geçen hafta genelde düşüşlerin yoğun oluduğu bir süreçti. Hafta başından itibaren bir nebze toparlanma olsada henüz kayıplar tam olarak yerine konabilmiş değil. Loom, MFT yaptıkları ataklarla %40 seviyelerine kadar artışlar yaşasada satış baskısı ile geri çekildiler. Artış yapabilecek hacimli alt coinlere baktığımızda Theta hareketli bir görünüm sergiliyor. Ayrıca MFT hala canlı ve tekrar atak yapacaktır. Yanlız bu ataklar anlık olacağı için kısa vadeli olarak alınıp belirli bir miktar kardan sonra satılmalıdır.  Mevcut tablo olumlu olarak seyretsede heran bir duraksama yaşanabilir ve aşağı yönlü kırılma beklenebilir. Buradaki temel belirleyeci aktör BTCnin 6300 üstüne çıkıp çıkmayacağıdır.  Bitcoin hareketlerinin iyi takip edilmesi gereklidir. 6300 üstüne çıkılamaması düşüş anlamına gelir. Çıkılması halinde 6500 noktası önemlidir.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here