“Bitcoin” Ticari Markasını Alan İngiltere Şirketi, BTC Temalı Ürün Satıcılarını Tehdit Ediyor

2
132
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

“Bitcoin” ticari markasını satın alan Bir İngiltere şirketi, bitcoin temalı gömlek satan küçük bir işletmeyi dava açmakla tehdit etti.

İşletme sahibi, Bitcoin alt dokümanı üzerindeki kötü durumunu paylaşarak bugün 25 Mayıs’ta, “Bitcoin” için Birleşik Krallık ticari markasına sahip olduğunu iddia eden bir şirketten bir mektup aldıklarını açıkladı.

Kullanıcının internette yayınladığı redakte edilmiş bir versiyon olan mektupta, tişört işletmesinin tüm bitcoin temalı ürünleri Etsy mağazasından kaldırması ifade edilirken bu malların ticari marka sahibi olduğunu belirten İngiliz şirket satılan tüm bitcoin ile ilgili ürünlerin geri çağrılmasını istiyor. İddia edilen mektupta bunun yapılmaması halinde, olayın ticari marka ihlali davasıyla sonuçlanması söz konusu olacağı ifade ediliyor.

Kullanıcılar, “Bitcoin ve bitcoin logosunun kamusal alan olduğu ve ABD’deki benzer ticari marka uygulamasının bile başarısız olduğunu bildiğimden beri ilk başta buna inanmadım” diye yazdılar.

Fakat işletme sahibi kısa bir süre sonra A.B.C. IPHoldings South West LLC, geçtiğimiz aylarda yaptığı başvurusunun ardından 27 Aralık 2017 tarihinde “Bitcoin” için bir ticari marka aldı.

ABC. IPHoldings South West LLC, posta adresi Mail Boxes Etc’in Londra şubesinde kiralık bir posta kutusu gibi görünen Monolip LTD şirketinin bir yan kuruluşu olarak listelendi.

Firma, muhtemelen aynı adlı HBO gösterisi ile ilişkili olduğundan, “Westworld” adlı bir başka marka için başvurdu. Bu ticari marka için başvuru yayınlandı ve henüz IP ofisi tarafından incelenmedi.

Tehdit gönderenin (muhtemelen A.B.C. IPHoldings South West veya Monolip LTD) kendi tehdidini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği ve tehdidin mahkemede bulunup bulunmayacağının da görülüp görülmeyeceği henüz netleşmedi.

Bir şirketin başarılı bir şekilde ticari markayı başarılı bir şekilde ticari marka haline getirmesi her halükarda zordur; özellikle de amiral gemisi kripto parası, son birkaç yıl içinde ana akım tanınmasına az veya çok sahip olmuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here